Basketbol Takımımız Potada Umut Verdi

Manisa Büyükşehir Belediyespor Basketbol Takımımız, Akhisar Belediye Basketbol Kulübü’nün ev sahipliği yaptığı Thyateria Basketbol Turnuvası’nda ortaya koyduğu başarılı performansla göz doldurdu.

Kar Kiraz Kuşu’nun Hikâyesi Anlatıldı

Saruhanlılı Yazar Sibel Karabulut, ilk kitabı olan ‘Kar Kiraz Kuşu’ adlı kitabının söyleşi ve imza gününü gerçekleştirdi.

Esnaf ve Vatandaşın Ağzı Aşure İkramıyla Tatlandı

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin gelenekselleşen aşure günleri hafta sonları pazar yerlerinde devam etti.

Genel Müdür Başaran, Kök Hücre, Kan ve Organ Bağışı İçin Çağrıda Bulundu

MASKİ Genel Müdürü Şehnaz Başaran, kök hücre, kan ve organ bağışını teşvik amacıyla Akhisar’da düzenlenen ‘Hayata Umut Konferansı’na konuşmacı olarak katıldı.

Büyükşehir’den Demokrasi Meydanında Aşure İkramı

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin Muharrem Ayı nedeniyle gerçekleştirdiği aşure ikramının adresi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı oldu.

Servis Şoförleri ve Rehber Personel Bilgilendirildi

2019-2020 eğitim öğretim yılı başlaması dolayısıyla, okul servis araçları şoförleri ve rehber personele yönelik eğitim düzenlendi.

Büyükşehir ÇKSM Sorumluları İle Bir Araya Geldi

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Yıldırım, merkez ve ilçelerin sorumluları ile bir araya gelerek toplantı yaptı.

Başkan Ergün Kitap İmza Gününe Katıldı

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, eski Manisasporlu futbolculardan Bülent Hasgönüllü’nün kitap imza gününe katıldı. ‘Futbolun Dili’ kitabını yazan Bülent Hasgönüllü, Başkan Cengiz Ergün’e imzaladığı kitabı hediye etti.

Vali Deniz,  Teknofest’e Katılan Öğrencilerimizi Ziyaret Etti

Vali Ahmet Deniz, Teknofest de finale kalan ekipleri ziyaret ederek başarılar diledi.

KULA İLÇE GENÇLİK MERKEZİ AYIN GENÇLİK MERKEZİ SEÇİLDİ

Kula İlçe Gençlik Merkezi, Türkiye genelindeki gençlik merkezleri arasında Ağustos ayının gençlik merkezi seçildi.

Alzheimer Derneği Başkanı Karavaş: Alzheimer farkındalığı ve duyarlılığı arttırılmalı

Dünyada bugün yaklaşık 50 milyon kişiyi etkilediği bilinen Alzheimer hastalığının ileri yaşla birlikte görülmek sıklığının arttığına dikkat çekildi.

“Her unutkanlık Alzheimer değildir”

İzmir Özel Can Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr.Nazan Pekcan, alzheimer hastalığının demansın en sık görülen nedeni olmasına rağmen, her unutkanlığın alzheimer olmadığını söyledi.

BAKAN KASAPOĞLU, MANİSALI GENÇLERİ AĞIRLADI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Manisa'nın Kula ve Selendi ilçelerinde çocukların yaz tatillerini daha verimli bir şekilde değerlendirmeleri amacıyla hayata geçirilen 'Değerli Zamanlar' projesine katılan gençlerle Ankara’da bir araya gelen Bakan Ka

İyi Partililer Aşure Dağıttı

İyi Parti Saruhanlı İlçe Teşkilatı vatandaşlara aşure dağıttı.

SIGN İSTANBUL 2019 KAPILARINI AÇTI

Manisa’dan Otte Endüstriyel’in de aralarında olduğu Endüstriyel Reklam ve Dijital Baskı Dünyası, 400 milyon liralık ticaret hedefiyle Tüyap İstanbul’da buluştu.


Mustafa Ali ÖZTÜRK


VAHŞETİN PANZEHİRİ OKUMAKTIR

VAHŞETİN PANZEHİRİ OKUMAKTIR


Son zamanlarda vahşice işlenen cinayetleri canlı canlı izliyoruz. Vahşetin biri bin para!  Kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden insanlar canavarca hislerle katlediliyor. Bu elim olayların önüne geçmek bir yana çoğalmasına bile engel olamıyoruz. Sanki hazırda bekleyen katiller bir yerlere saklanmış ve teker teker saklandıkları yerden ortaya çıkıp işledikleri cinayetlerle toplumun dimağında iflah olmaz yaralar açıyor.

Bu vahşi olayların en son örneği Kırıkkale'de yaşandı.  Eski eşi tarafından boğazından bıçaklanan Emine Bulut'un "Ben ölmek istemiyorum" demesi ve yanında bulunan 10 yaşındaki kızının "Anne lütfen ölme" diyerek ağladığı anların görüntüleri yürekleri paramparça etti. Türk toplumu bu duruma isyan etti. Çeşitli aygıtlar aracılığıyla iletişim ortamlarında katile lanetler okundu. Gelecek zamanlarda ortaya çıkacak katil adaylarına gözdağı verildi. Herkes bir dahaki cinayete kadar herhangi bir çözüm önerisi sunamasa da en azından içini ferahlattı.

Bu sorunun çözümü aslında belli, bu vahşetin temelinde duygularını gerektiği gibi anlamlandıramama vardır. İnsanların duygularını anlamlandırırken belli tecrübelerden yararlanması gerekir, duygularını işlerken aklını kullanmayı bilmelidir. Bunun için yapmamız gereken ise şiir seven, roman okuyan, deneme vb. edebiyat ürünlerini istisnasız takip eden, okuduklarını anlamlandıran, okumaktan zevk alan nesiller yetiştirmektir. Çünkü edebiyat seven cani azdır.

İnsan duygularını en iyi şekilde işleyip ifade edilmesini sağlayan edebiyattır. Edebi eserlerde insan duyguları farklı açılardan işlenir, okura gösterilir. Hangi duygunun ne gibi sonuçları olduğu farklı bakış açılarıyla gösterilmeye çalışılır.

Aşırı duyguların düşünceden yoksun hareket biçimlerine neden olabileceğini bunun ise bir felaketle sonuçlanabileceği aşikârdır. Edebi eserler bu konuda bize en iyi yol göstericilerdir. Duygular öğrenilmez ancak hangi duyguda nasıl davranılacağı öğrenilebilir. Bunu öğrenmek için ise bize en yakın kaynak edebi eserlerdir.

Duyguların ehlileşmesi ifade edilebilmesine bağlıdır. İfade edilemeyen duygular cinnete götürür. Edebiyatı hakir gördüğümüz sürece caniler ve kurbanları mutlaka hayatımızda olacaklar. Siz bu mecralarda istediğiniz kadar ağlaşın soruna çözüm olamaz ağlaşmalarınız.

Kitap okumaya başlayın. Siz başlamadan etrafınızdakiler başlamaz. Hele hele çocuklarınız hiç başlamaz. Gerektiği gibi okumayan her birey potansiyel cani adayıdır. Duygularını ifade etmekten aciz, acı veren duygularına esir olan duygusal tiplerin işleyeceği cürümlerden toplum olarak sorumluyuz.

Okumayan insanlar için makul mazeretler üretmek bizi her an felakete sürüklüyor. Okumayanlar için bakış açımız her zaman katı olmalıdır. Okumuyorsa sonuçları olduğunu bilmeli. Çünkü öldürülen kim olursa olsun, ölenler kim olursa olsun bunun en büyük nedeni cahilliktir. Cahiller duygularını ifade edemeyen, hislerini akıllarıyla işleyemeyen bireylerdir.

Tekrar ediyorum iletişim ortamlarında tag açıp (etiketleyip) ağlamakla bu sorun çözülmez. İletişim ortamlarında #EmineBulutİcinAdalet diyenler maalesef #eminebulutlar öldürülürken onu kurtarmak yerine video kaydı yapanlardır. Canilerin çoğu cinayet işlemeden kendisinden önceki canilere lanetler okuyan alelade insanlardır. Bizi duygusuzlaştıran sosyal iletişim ağı paylaşımlarını okumak yerine duyguları işleyen edebi eserleri isteyerek, anlayarak, gerçekten zevk alarak daha çok okumalıyız, okutmalıyız.