Saruhanlı’da 1 Yılda 285 Kişi Burun Ameliyatı Yaptırdı

Saruhanlı Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Ahmet Sarı, burun ameliyatı için başvurularının sayısının arttığı dikkat çekti.

Paşaköy Mezarlığı Fidanlarla Buluştu

​​​​​​​Manisa Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı, Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Geleceğe Nefes’ fidan dikim kampanyası kapsamında, Saruhanlı ilçesine bağlı Paşaköy Mahalle mezarlığında 200 adet fidan dikimi gerçekleştirdi.

Cumhuriyet İlkokulu’nda Özel Eğitim Sınıfı Açıldı

Saruhanlı ilçesinde Türk Kızılayı Saruhanlı Koordinatörlüğü'nce finanse edilen 19 bin 500 liralık bütçe ile Saruhanlı Cumhuriyet İlkokulunda oluşturulan Özel Eğitim Sınıfı hizmete açıldı.

MTB'dan Saruhanlı Belediyesine Akaryakıt Desteği

Manisa Ticaret Borsası, ilçedeki arazi yollarının ıslahında çalışacak iş makinelerinde kullanılması için Saruhanlı Belediyesine 2 buçuk ton akaryakıt desteğinde bulundu.

Dere Temizlik Çalışması Sarıçam’ı Sevindirdi

​​​​​​​MASKİ Genel Müdürlüğü, Saruhanlı’nın Sarıçam Mahallesi’nde yürüttüğü yaklaşık bir kilometrelik dere temizlik çalışmasını tamamladı.

SMTAL Öğrencilerinden Eskişehir’e Eğitim ve Kültür Gezisi

Saruhanlı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi (Kız Meslek Lisesi)  öğrencileri Eskişehir’e tarihi ve  kültürel gezi düzenlendi.

Saruhanlı Belediyesi’nin Logosu Değişti

Saruhanlı Belediye Başkanlığı’nın logosu günümüz şartlarına uygun olarak yeniden tasarlandı. Yeni logo Belediye meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi.

Büyük Önder Saruhanlı'da Saygı ve Özlemle Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 81. yılında Saruhanlı İlçesinde düzenlenen törenle anıldı.

Saruhanlı’da “Mevlid-i Nebi” Programına Yoğun İlgi

Saruhanlı Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü tarafından “Mevlid-i Nebi” programı düzenlendi.

​​​​​​​Saruhanlı’da Bir Günde 50 Organ Bağışı

Saruhanlı Devlet Hastanesi, Türk Kızılayı Manisa Şube Başkanlığı ve Sruhanlı İlçe Sağlık Grup Başkanlığı Merkezi iş birliğinde hastane içinde kök hücre ve kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Saruhanlı'dan 90 Kişi, Demirel'in Anma Törenine Katıldı

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin'in onayı ile Saruhanlı'dan 90 kişilik ekip, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 95. Doğum günü nedeniyle Demirel'in Isparta'da ki Anıt Mezarında düzenlenen törene götürüldü.

Saruhanlı Jandarmadan Tarihi Eser Kaçakçılarına Suçüstü

Saruhanlı’nın Koldere Mahallesin’de yapılan operasyonda 44 adet tarihi madeni para ele geçirilerek, tarihi eser aramada kullanılan teçhizat ele geçirildi.

MUTLU ÇOCUKLAR GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN GÖRDES’TE İMZALAR ATILDI

Gördes Kaymakamlığı ile Mehmet Zorlu Eğitim Sağlık Kültür ve Yardımlaşma Vakfı arasında düzenlenen, İlçedeki spor alanlarında düzenleme yapılması, spor malzemelerinin temini, okullarda beceri tabanlı atölyelerin kurulmasını kapsayan protokol Vali Ahmet

Belediye Kadın Basketbol İlk Maçına Çıkıyor

Turgutlu Belediyesi tarihinde ilk kez bölgesel ligde mücadele edecek olan Turgutlu Belediyesi Kadın Basketbol takımı ilk maçına Cumartesi günü Albedo deplasmanında çıkacak.

EÜ’de yeni fikirler için “Bilim, Sanat ve  Teknoloji”  arada

Ege Üniversitesi’nde (EÜ) “Veri Sanatı: Bilimsel Verilerin Görselleştirilmesi, Görselleştirilen Verilerin Sanatsal İfadesi” konusu altında Hack4Art (H4A) Sanat Teknolojileri Hackathonu gerçekleştirildi.


Mustafa Ali ÖZTÜRK


VAHŞETİN PANZEHİRİ OKUMAKTIR

VAHŞETİN PANZEHİRİ OKUMAKTIR


Son zamanlarda vahşice işlenen cinayetleri canlı canlı izliyoruz. Vahşetin biri bin para!  Kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden insanlar canavarca hislerle katlediliyor. Bu elim olayların önüne geçmek bir yana çoğalmasına bile engel olamıyoruz. Sanki hazırda bekleyen katiller bir yerlere saklanmış ve teker teker saklandıkları yerden ortaya çıkıp işledikleri cinayetlerle toplumun dimağında iflah olmaz yaralar açıyor.

Bu vahşi olayların en son örneği Kırıkkale'de yaşandı.  Eski eşi tarafından boğazından bıçaklanan Emine Bulut'un "Ben ölmek istemiyorum" demesi ve yanında bulunan 10 yaşındaki kızının "Anne lütfen ölme" diyerek ağladığı anların görüntüleri yürekleri paramparça etti. Türk toplumu bu duruma isyan etti. Çeşitli aygıtlar aracılığıyla iletişim ortamlarında katile lanetler okundu. Gelecek zamanlarda ortaya çıkacak katil adaylarına gözdağı verildi. Herkes bir dahaki cinayete kadar herhangi bir çözüm önerisi sunamasa da en azından içini ferahlattı.

Bu sorunun çözümü aslında belli, bu vahşetin temelinde duygularını gerektiği gibi anlamlandıramama vardır. İnsanların duygularını anlamlandırırken belli tecrübelerden yararlanması gerekir, duygularını işlerken aklını kullanmayı bilmelidir. Bunun için yapmamız gereken ise şiir seven, roman okuyan, deneme vb. edebiyat ürünlerini istisnasız takip eden, okuduklarını anlamlandıran, okumaktan zevk alan nesiller yetiştirmektir. Çünkü edebiyat seven cani azdır.

İnsan duygularını en iyi şekilde işleyip ifade edilmesini sağlayan edebiyattır. Edebi eserlerde insan duyguları farklı açılardan işlenir, okura gösterilir. Hangi duygunun ne gibi sonuçları olduğu farklı bakış açılarıyla gösterilmeye çalışılır.

Aşırı duyguların düşünceden yoksun hareket biçimlerine neden olabileceğini bunun ise bir felaketle sonuçlanabileceği aşikârdır. Edebi eserler bu konuda bize en iyi yol göstericilerdir. Duygular öğrenilmez ancak hangi duyguda nasıl davranılacağı öğrenilebilir. Bunu öğrenmek için ise bize en yakın kaynak edebi eserlerdir.

Duyguların ehlileşmesi ifade edilebilmesine bağlıdır. İfade edilemeyen duygular cinnete götürür. Edebiyatı hakir gördüğümüz sürece caniler ve kurbanları mutlaka hayatımızda olacaklar. Siz bu mecralarda istediğiniz kadar ağlaşın soruna çözüm olamaz ağlaşmalarınız.

Kitap okumaya başlayın. Siz başlamadan etrafınızdakiler başlamaz. Hele hele çocuklarınız hiç başlamaz. Gerektiği gibi okumayan her birey potansiyel cani adayıdır. Duygularını ifade etmekten aciz, acı veren duygularına esir olan duygusal tiplerin işleyeceği cürümlerden toplum olarak sorumluyuz.

Okumayan insanlar için makul mazeretler üretmek bizi her an felakete sürüklüyor. Okumayanlar için bakış açımız her zaman katı olmalıdır. Okumuyorsa sonuçları olduğunu bilmeli. Çünkü öldürülen kim olursa olsun, ölenler kim olursa olsun bunun en büyük nedeni cahilliktir. Cahiller duygularını ifade edemeyen, hislerini akıllarıyla işleyemeyen bireylerdir.

Tekrar ediyorum iletişim ortamlarında tag açıp (etiketleyip) ağlamakla bu sorun çözülmez. İletişim ortamlarında #EmineBulutİcinAdalet diyenler maalesef #eminebulutlar öldürülürken onu kurtarmak yerine video kaydı yapanlardır. Canilerin çoğu cinayet işlemeden kendisinden önceki canilere lanetler okuyan alelade insanlardır. Bizi duygusuzlaştıran sosyal iletişim ağı paylaşımlarını okumak yerine duyguları işleyen edebi eserleri isteyerek, anlayarak, gerçekten zevk alarak daha çok okumalıyız, okutmalıyız.