Saruhanlı’da 1 Yılda 285 Kişi Burun Ameliyatı Yaptırdı

Saruhanlı Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Ahmet Sarı, burun ameliyatı için başvurularının sayısının arttığı dikkat çekti.

Paşaköy Mezarlığı Fidanlarla Buluştu

​​​​​​​Manisa Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı, Tarım Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Geleceğe Nefes’ fidan dikim kampanyası kapsamında, Saruhanlı ilçesine bağlı Paşaköy Mahalle mezarlığında 200 adet fidan dikimi gerçekleştirdi.

Cumhuriyet İlkokulu’nda Özel Eğitim Sınıfı Açıldı

Saruhanlı ilçesinde Türk Kızılayı Saruhanlı Koordinatörlüğü'nce finanse edilen 19 bin 500 liralık bütçe ile Saruhanlı Cumhuriyet İlkokulunda oluşturulan Özel Eğitim Sınıfı hizmete açıldı.

MTB'dan Saruhanlı Belediyesine Akaryakıt Desteği

Manisa Ticaret Borsası, ilçedeki arazi yollarının ıslahında çalışacak iş makinelerinde kullanılması için Saruhanlı Belediyesine 2 buçuk ton akaryakıt desteğinde bulundu.

Dere Temizlik Çalışması Sarıçam’ı Sevindirdi

​​​​​​​MASKİ Genel Müdürlüğü, Saruhanlı’nın Sarıçam Mahallesi’nde yürüttüğü yaklaşık bir kilometrelik dere temizlik çalışmasını tamamladı.

SMTAL Öğrencilerinden Eskişehir’e Eğitim ve Kültür Gezisi

Saruhanlı Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi (Kız Meslek Lisesi)  öğrencileri Eskişehir’e tarihi ve  kültürel gezi düzenlendi.

Saruhanlı Belediyesi’nin Logosu Değişti

Saruhanlı Belediye Başkanlığı’nın logosu günümüz şartlarına uygun olarak yeniden tasarlandı. Yeni logo Belediye meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi.

Büyük Önder Saruhanlı'da Saygı ve Özlemle Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 81. yılında Saruhanlı İlçesinde düzenlenen törenle anıldı.

Saruhanlı’da “Mevlid-i Nebi” Programına Yoğun İlgi

Saruhanlı Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü tarafından “Mevlid-i Nebi” programı düzenlendi.

​​​​​​​Saruhanlı’da Bir Günde 50 Organ Bağışı

Saruhanlı Devlet Hastanesi, Türk Kızılayı Manisa Şube Başkanlığı ve Sruhanlı İlçe Sağlık Grup Başkanlığı Merkezi iş birliğinde hastane içinde kök hücre ve kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Saruhanlı'dan 90 Kişi, Demirel'in Anma Törenine Katıldı

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin'in onayı ile Saruhanlı'dan 90 kişilik ekip, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 95. Doğum günü nedeniyle Demirel'in Isparta'da ki Anıt Mezarında düzenlenen törene götürüldü.

Saruhanlı Jandarmadan Tarihi Eser Kaçakçılarına Suçüstü

Saruhanlı’nın Koldere Mahallesin’de yapılan operasyonda 44 adet tarihi madeni para ele geçirilerek, tarihi eser aramada kullanılan teçhizat ele geçirildi.

MUTLU ÇOCUKLAR GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN GÖRDES’TE İMZALAR ATILDI

Gördes Kaymakamlığı ile Mehmet Zorlu Eğitim Sağlık Kültür ve Yardımlaşma Vakfı arasında düzenlenen, İlçedeki spor alanlarında düzenleme yapılması, spor malzemelerinin temini, okullarda beceri tabanlı atölyelerin kurulmasını kapsayan protokol Vali Ahmet

Belediye Kadın Basketbol İlk Maçına Çıkıyor

Turgutlu Belediyesi tarihinde ilk kez bölgesel ligde mücadele edecek olan Turgutlu Belediyesi Kadın Basketbol takımı ilk maçına Cumartesi günü Albedo deplasmanında çıkacak.

EÜ’de yeni fikirler için “Bilim, Sanat ve  Teknoloji”  arada

Ege Üniversitesi’nde (EÜ) “Veri Sanatı: Bilimsel Verilerin Görselleştirilmesi, Görselleştirilen Verilerin Sanatsal İfadesi” konusu altında Hack4Art (H4A) Sanat Teknolojileri Hackathonu gerçekleştirildi.


Şakir SARIÇAY


Uçan Halısı, Termal Kaynakları ile “Sındırgı” uçmaya hazır

Uçan Halısı, Termal Kaynakları ile “Sındırgı” uçmaya hazır


Son yıllarda adını sağlık turizmi kapsamında “termal turizm” ile sıkça duyar olduğumuz Sındırgı;  turizm yatırımcılarının yanında çok geniş yelpazeli sektör zenginlikleri ile yatırımcılar için cazibe merkezi olma yönünde hızla ilerliyor.

Aktif ve halkla iç içe belediyecilik anlayışı, Sındırgı adına yapılması planlanan projelerin tabanda da kabul görmesi, Sındırgı’nın tanıtımı ve pazarlaması adına hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan girişimci iş adamları ile konuksever halkı Sındırgı’yı uçurmaya hazır.

Nitekim Sındırgı bu niyetini 21. Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı, Kültür Ve Sanat Günleri’nde bir kez daha belli etti.  Bizler de bu iyi niyete katkıda bulunmak adına İzmirli gazeteciler olarak Kertil Dağı’nın gölgesinde mis kokulu kolonyalara dönüştüğünü sonradan öğrendiğimiz çam kokuları eşliğinde 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü Sındırgı’ya bir seyahat düzenledik.

Mesele bilimin gelişmesi, eğitim ve kültürün yaygınlaşması olduğunda her zaman desteğini gösteren Sındırgılı işadamı Alaattin Duran’ın sağladığı ulaşım imkânı ile bu seyahati gerçekleştirdik. Yoğun programlarının arasında bizleri kırmayıp hafta sonunu ayıran, programlarını iptal eden 25 gazeteci arkadaşıma ve Sayın Alaattin Duran’a teşekkürü borç bilirim.

Sayın Alaattin Duran Sındırgı Karacalar Köyünde doğmuş ve Sındırgı aşkı hiç bitmemiş. İzmir’de ticaret hayatını devam ettiren sanayici işadamı ve Onunla konuşurken bizler de 21. Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri’nin başladığını öğrendik.

Sayın Duran’ın bu etkinlik vesilesi ile İzmir basınını Sındırgı’ya davet etmek istediğini ve organizasyona benim öncülük etmemin yararlı olacağını belirtmesi ile hikâye başladı.

Bu hikayede Sındırgı’da Yağcıbedir Halısı ile birlikte zengin termal kaynaklarının olduğunu,  destinasyon planlamasına önem veren Sındırgı’nın doğal şehir unvanını alan tek belediye olarak turizm arzını yerli ve yabancı yatırımcılara açmakta olduğunu, Sındırgı Belediye Başkanı sayın Ekrem Yavaş’ın Sındırgı’yı ulusal ve uluslararası turizm arenasında tanıtım ve pazarlama adına yoğun bir çabası bulunduğunu gördük.

Turizmde cazibe merkezi olmaya aday Sındırgı yerli ve yabancı turistler için görülmeye değer. Örneğin ziyaret ettiğimiz Emendere bölgesindeki doktor balıkların ikametgâhı Eman Termal Tesisleri gizli kalmış Anadolu hazinesi olarak konuklarını bekliyor. 

“Uçan halı gerçek olsa idi Yağcıbedir Halısı olurdu”

Yağcıbedir Halıları kalitesi ve uzun ömürlü olmasıyla tüm dünyada talep ediliyor. Koyunyününden yapılan kök boyası ile renklendirilen ipler ile dokunan halılar Orta Asya motiflerini de barındırıyor.

Desimetrekaresinde ortalama 1200-1600 adet düğüm olan halıların kullanıldıkça değeri artıyor ve bu halıların otalama ömürleri 150-200 yıl arasında değişiyor. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “İlmek ilmek hayatı dokuyan Yörük kızının hayallerindeki ‘uçan halı gerçek olsa idi’ Yağcıbedir Halısı olurdu” sözü ile de Yağcıbedir Halılarının önemi anlatılıyor.

Ancak; onbeş yıl önce 3000 halı tezgâhı bulunan ilçede göç ve halı dokuyanların yaşlanması sonucu şimdilerde yüzler ile ifade edilen tezgah kaldığını üzülerek öğrendim ve Yağcıbedir Halılarının yörük kızlarının hayallerine hala ihtiyaçları olduğunu hissettim.

Yeni hayallerle dokunacak yeni halılar Sındırgı’ya yol olacak, istihdam olacak, aş olacak iş olacak şehrin turizm ile kalkınmasına öncü olacak.

Yağlı Güreş Müzesi ilgi çekiyor

İzmir yönünden Akhisar’a kadar duble yoldan sonra Sındırgı yolunun iki şeritli ve virajlı, sağlı sollu çam ağaçlarının gölgelediği yollarından ilerlediğinizde Sizi şehir merkezine dönen ilk kavşakta Sındırgı’nın yetiştirdiği Kırkpınar Başpehlivanları Ali Yağcı ve Şerif Pehlivanların yeni açılan anıt heykelleri karşılıyor. Biraz daha ilerleyince bizim de açılışına katıldığımız Yağcıbedir Halı Anıtı ile şehir taçlanıyor.

Sındırgı’nın yağlı güreşçi yetiştiren en önemli merkezlerimizden biri olduğunu da bu hikâyede öğrendim. Türkiye’nin ilk ve tek Yağlı Güreş Müzesi Sındırgı’da bulunuyor. Bir yıl önceki şenliklerde açılışı yapılan müze görülmeye değer.

Son olarak; 21. Uluslararası Sındırgı Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri ilçeye gözle görünür bir hareket getirdi ve bu hareketin sürekli olacağı da aşikâr.  Festival esnasında Sındırgı sokakları yerli ve yabancı katılımcılar ile bir şenlik havasında idi.  Farklı 8 ülkeden folklor ekiplerinin yöresel dansları festivale renk kattı. Sındırgı’da 21 yıldır süregelen bu Festivali güçlendirerek yaşatmanın kolay olmadığını biliyoruz Hele bu Festivali uluslararası düzeyde yapabilmek büyük bir başarı. Dolu dolu bir program ile 30 Ağustos- 3 Eylül 2019 tarihleri arasında Sındırgı’da düzenlenen Organizasyonun başarısını önümüzdeki yıllarda büyüterek sürdüreceğinden eminim.