Saruhanlı’da İşçi Servisi Kazaya Karıştı: 14 yaralı

Saruhanlı’da işçilerin taşındığı servis minibüsünün arkadan çarptığı tır ile birlikte 4 aracın karıştığı kazada 14 kişi yaralandı. Kazada, servis minibüsü hurdaya döndü.

Manisa'da kaçak kazı yaparken suçüstü yakalanan kişiler gözaltına alındı

Yunusemre ilçesinde kaçak kazı yaparken suçüstü yakalanan 2 kişi gözaltına alındı.

MÜSTAHSİLİ KAYBETMENİN AŞISI YOK!

Tarımsal ve Hayvansal Ürün Marka Danışmanı Pakize Melek Bulut, müstahsil ürünler tüketmenin hem sağlıklı beslenmeye hem de küçük aile işletmelerine katkı sağlayacağına değinerek, üreticiye destek çağrısında bulundu.

Yunuslar’a MASKİ’den Bayram Müjdesi

MASKİ Genel Müdürlüğü, Gölmarmara ilçesine bağlı Yunuslar Mahallesinde yaşanan içme suyu sorununa Çamköy Mahallesinden döşediği 3 kilometrelik terfi hattı ile çözüm oldu. Döşenen hat ile depoya su verilmeye başlandı.

Manisa FK laktat testinden geçti

Yeni sezon hazırlıklarını Afyonkarahisar'da sürdüren TFF 1. Lig ekiplerinden Manisa Futbol Kulübü oyuncuları hız ve laktat testinden geçti.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar: “Anız toprağın geleceği, toprak ise bizim geleceğimizdir”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Toprak verimlilik unsurlarına uzun vadede ciddi zararlar veren anız yakma yanlış bir uygulamadır.

Alaşehir’de bıçakla yaralanan genç yaşamını yitirdi

Alaşehir ilçesinde 4 kişinin karıştığı bıçaklı kavgada bir kişi öldü. Alınan bilgiye göre, Furkan Karataş (23), Hüseyin S. (28), Mustafa E. (29) ve Nuri T. (48), Yenice Mahallesi Atatürk Bulvarı'ndaki bir çorbacının önünde tartışm

Geleceğin diyetisyenleri bu üniversitede yetişiyor

YKS sınavı sonuçları açıklanmadan aday öğrenciler şimdiden hangi bölümü seçmeleri ile ilgili araştırmalara başladılar.

Egeli akademisyenlerin geliştirdiği cihaz patent aldı

Egeli akademisyen Doç. Dr. Gamze Süpüren Mengüç ve ekibinin geliştirdiği ciltteki sinir uçlarını etkileyerek batma hissi oluşturan kumaşların yüzeylerindeki tüylerin batma kuvvetini ölçen  “Kumaş Dalama Ölçüm Cihazı” patent almaya

Havadan trafik kontrolünde 17 araç trafikten men edildi

Manisa'da 3 ayrı güzergâhta gerçekleştirilen helikopterle havadan trafik denetiminde 38 araç sürücüsüne cezai işlem uygulanırken 17 araç da trafikten men edildi.

2021’in ilk altı ayında 357 milyon dolarlık tütün ihracatı gerçekleştirildi

Söz konusu ihracatın 108 milyon dolarını yaprak tütün, 249 milyon dolarını ise tütün mamulleri oluşturdu.

Saruhanlı'da Çocuk Oyun Kulübü Açıldı

Saruhanlı Belediyesi tarafından çocuklar için inşa edilen "Selçuk Recep Terzi Çocuk Oyun Kulübü" İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in de katıldığı törenle hizmete açıldı.

Saruhanlı'da jandarmadan kenevir operasyonu

Manisa'nın 2 ilçesinde jandarma ekipleri tarafından yapılan operasyonlarla toplam 67 kök kenevir bitkisi ile birlikte 2 ruhsatsız tüfek ve bir ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Manisa'da jandarmadan kenevir operasyonu

Manisa'nın 2 ilçesinde jandarma ekipleri tarafından yapılan operasyonlarla toplam 67 kök kenevir bitkisi ile birlikte 2 ruhsatsız tüfek ve bir ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

Zilan Ertem’ten Avrupa Judo Turnuvasında Bronz Madalya

Manisa Büyükşehir Belediyesporlu judocu Zilan Ertem, Milli takım kadrosunda mücadele ettiği Avrupa Ümitler Judo Turnuvası’nın ilk gününde 40 kiloda bronz madalya kazandı.


Mustafa Ali ÖZTÜRK


KORONA VİRÜS YALNIZLAŞTIRIYOR

İnsanlarımız ilk günden bu yana maalesef çok hızlı bulaşan Korona (Covid19) virüsüne yakalanıyor. Bu virüse yakalananların çoğu virüs tedbirlerine azami özen gösteren kişiler.


İnsanlarımız ilk günden bu yana maalesef çok hızlı bulaşan Korona (Covid19) virüsüne yakalanıyor. Bu virüse yakalananların çoğu virüs tedbirlerine azami özen gösteren kişiler. Genellikle virüsün bulaşabileceği yerlerden uzak duruyor, bulaştırma ihtimali olan kişilerden kendilerini koruduklarını düşünüyorlar. Ancak virüs en çok da bu kişileri hiç beklemedikleri yerlerde, hiç beklemedikleri kişiler eliyle yakalıyor.

Bu acımasız virüse yakalanıp hiçbir belirti göstermeden, zahmetsizce atlatanlar olsa da birçok hastanın yaşadıkları acının, ağrıların tarifi imkânsız. Bu virüsle yaşamak zorunda kalanların çektikleri acıların tarifleri ortada. Dayanılmaz baş ağrıları, kas ve eklem ağrıları, boğazları yırtan kuru öksürükler, ciğerleri tıkayan sıvılar, yüksek ateş ve daha nice acı veren belirtiler…

Korona (Covid19) virüs bulaşan insanların yaşadıkları en önemli sorun ise direkt olarak ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olmaları. Hem kendileri hem de yakınları için endişeliler. Bu yüzden oldukça stresli ve yıpratıcı bir baskınında altında eziliyorlar. Çekilen maddi acılar bu psikolojik baskının yanında çok masum kalıyor.

Korona virüs hastalarının bu süreçte çektikleri acıların ve ölüm tehlikesinin yanında baş etmek zorunda oldukları yıpratıcı bir diğer önemli sorun ise yalnızlık. Bu yalnızlık hastanın virüs bulaştırması tehlikesinden dolayı insanların onlardan uzak durmasının da ötesine bir durum. Bu durum hastalığa yakalananların toptancı bir zihniyetle suçlu ilan edilmesi ve virüse yakalananların tedbirsiz olduğu inancının otomatik olarak ortaya çıkması ve bu düşünceyle bu hastalara kötü davranılması. Mahalle arasında potansiyel virüs hedefi olarak yaşayanların bu illetin kendilerine hiç bulaşmayacakmış gibi düşünmeleri kibirli bir şekilde insanlara yaklaşmaları, hastaları açıkça suçlayıp küçümsemesi, kızması, sağlık çalışanlarından bazılarının hastalara önyargılı kötü ya da sorumsuz yaklaşımları hastaların durumunu iyice zora sokuyor, ümitsizliğe sürüklüyor.

Korona (Covid19) virüs hastaları genellikle evlerinde tedavi oluyor, olmaya alışıyor. Evlerinde tedavi olmaya çalışan insanların en büyük yardımcısının moral olduğunu düşünüyorum. Bu insanları “Neden dikkat etmedin? Dikkat etseydin bulaşmazdı! Kesin dikkat etmedi!” deyip kaderine terk ederken onları yaftalamak da çok büyük bir haksızlık. Çünkü bu virüse karşı dikkatsiz olanların ve bulaştıranların çoğu hiçbir sıkıntı yaşamadan hatta hasta olup olmadıkları bile bilinmeden hastalıktan kurtuluyor. Ceremesi ise talihsiz hastalara kalıyor.

Korona (Covid19) virüs tehlikesi bir gün geçecek, ama bıraktığı enkaz yıllarca toplumu kemirecek. Yaftalanan, ezilen, kibirli bakış açılarıyla değersizleştirilen insanların bu illetin pençesinden kurtulsa bile artık topluma güven içinde bakabilmesi de zaman alacak, belki de artık hiç güvenmeyecekler. Bu insanların çoğu masum, peşin hükümlü insanların çoğu da bu kafileye er de geç de yakalanacaklar. Tepeden baktıkları bu insanların kaderini yaşayacaklar. Çok geç olmadan aklımızı başımıza alıp bu insanlara karşı davranış biçimlerimizi gözden geçirmeliyiz, empati kurup bu insanların uzaktan da olsa bir an önce sağlıklarına sağlıklı bir şekilde kavuşmaları için çalışmalıyız.

Korona (Covid19) virüs belasına yakalanan birçok masum insan aramızdan kalbi kırık, yapayalnız bir şekilde öbür dünyaya göç ederken bir gün bizlerin de aynı kaderi yaşayabileceğini göz önünde bulunduralım. Bu hastalık sadece hastaları değil bizleri de hızla yalnızlığı itiyor. Toplumsal düşünce yapımızı yıkıp bireysel yaşamaya alıştırıyor. “Her koyun kendi bacağından asılır.” sözünün içini dolduruluyor. Bu hastalıkla tedbirlere uyarak, hastalananların bir an önce sağ salim kurtulmaları için çabalayalım. Toplum olarak Türk kültürünün en önemli ilkelerinden biri olan yardımlaşmanın, birlik ve berberliğin ne kadar önemli olduğunu idrak edelim.