Manisa Büyükşehir Belediye Sporumuz, 2000 doğumlu Milli forvet Arda Korkmaz’ı kadrosuna kattı

Manisa Büyükşehir Belediyespor Basketbol takımımız, son olarak ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Gaziantep Basketbol takımı kadrosunda yer alan Arda Korkmaz’ı transfer etti.

SARUHANLI’DA SAĞLIK PERSONELİ AŞILANMAYA BAŞLANDI

Çin’den ithal edilen ve “Türkiye’de Acil Kullanım Onayı” verilen Coronavac aşısı Saruhanlı İlçesi’nde sağlık personeline uygulanmaya başladı.

Özel'den Bilgin'e Ziyaret

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, bir süre önce geçirdiği Covit-19 hastalığı nedeniyle Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin'i makamında ziyaret ederek "geçmiş olsun" dileğinde bulundu.

Prof. Dr. Sobacı: Basın Ahlak Esasları’nın ihlaline izin vermeyiz

Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sobacı, gazetelere yönelik şikayetlerde bütün kesimlerin mutabık kaldığı Basın Ahlak Esasları’na uygun hareket ettiklerini belirtti.

Ege’nin korona virüs aşısı hayvan deneylerinde başarılı oldu, Gönüllüler üzerinde denenecek

Ege Üniversitesi (EÜ) ARGEFAR ve Aşı ve Araştırma Geliştirme Grubunun, korona virüse karşı koruma sağlamak üzere TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiği DNA aşısında hayvan deneylerinde başarılı sonuç elde edilince klinik deneylere başlan

HALK EĞİTİM MERKEZLERİNDE KURSLAR BAŞLADI KURSİYERLER "ÇOCUKLAR GİBİ SEVİNDİLER" 

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde İl ve ilçelerde ki  Halk Eğitim Merkezleri(HEM)’nce düzenlenen kurslar 11 Ocak 2021 tarihinde yeniden açıldı. Pandemi önlemleri kapsamında 20 Kasım 2020 tarihind

DEÜ, EGE’NİN İLK KAPSAMLI ‘COVID-19 İZLEM MERKEZİ’Nİ KURDU

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Araştırma Uygulama Hastanesi, Corona Virüs salgını ile mücadele kapsamında Ege Bölgesi’nin ilk kapsamlı ‘Covid-19 İzlem Merkezi’ni açtı.

Show Tv Fenomeni Buse Şimşek Herkesi Güzelleştiriyor! 

Show Tv de izlenme rekorları kıran Kuaförüm Sensin isimli programla en çok birincilik alarak 3 sezon adını duyduğumuz makyaj sanatçısı ve Sosyal Medya Fenomeni Buse Şimşek güzellik salonunda hizmet vermeye devam ediyor.

AT BİNMEK RAHATLATIYOR

Şehir tiyatrolarının başarılı oyuncusu Ada Alize Ertem, konservatuar eğitimi sonrası, Ali Poyrazoğlu ile yaptığı çalışmalar ve rol aldığı dizi filmlerle adını geniş kitlelere duyurmayı başardı.

Devrilip alev alan TIR'ın şoförü yaşamını yitirdi

Sarıgöl ilçesinde, devrilerek 150 metre sürüklendikten sonra alev alan TIR’ın Moldovya uyruklu olduğu iddia edilen şoförü, yanarak yaşamını yitirdi.

Saruhanlı’da Okullarda İstiklal Marşı Okundu

Salgın nedeni ile İstiklal Marşı öğrenciler ile birlikte okul bahçelerinde uzun zamandır okunamadığından dolayı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 11 Ocak 2021 Pazartesi günü saat 10.00’da, 81 ildeki tüm okullarda bayrak töreni eşl

Turgutlu'da uyuşturucu sattığı iddia edilen 3 zanlı tutuklandı

Turgutlu ilçesinde uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 3 şüpheli tutuklandı.

Turgutlu Belediyespor Erkek Voleybol Takımı Kütahya’dan Galibiyetle Döndü

Turgutlu Belediyesi Erkek Voleybol Takımı, oynadığı son maçta rakibi Simav Şeref Kolejini 3-1 yenerek sekizinci galibiyetini elde etti.

Trafikte ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’

Trafik yaşamın vazgeçilmez bir parçası olmakla beraber bu durum trafik kuralları için de geçerlidir.

Saruhanlı’da pandemi süresince 4 Milyon 714 bin lira yardım yapıldı

Saruhanlı Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, koronavirüs salgınının başladığı 11 Mart 2020 tarihinden 10 Aralık 2020 tarihine kadar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın destekleriyle 4 bin 714 aileye 1.


Mustafa Ali ÖZTÜRK


KORONA VİRÜS YALNIZLAŞTIRIYOR

İnsanlarımız ilk günden bu yana maalesef çok hızlı bulaşan Korona (Covid19) virüsüne yakalanıyor. Bu virüse yakalananların çoğu virüs tedbirlerine azami özen gösteren kişiler.


İnsanlarımız ilk günden bu yana maalesef çok hızlı bulaşan Korona (Covid19) virüsüne yakalanıyor. Bu virüse yakalananların çoğu virüs tedbirlerine azami özen gösteren kişiler. Genellikle virüsün bulaşabileceği yerlerden uzak duruyor, bulaştırma ihtimali olan kişilerden kendilerini koruduklarını düşünüyorlar. Ancak virüs en çok da bu kişileri hiç beklemedikleri yerlerde, hiç beklemedikleri kişiler eliyle yakalıyor.

Bu acımasız virüse yakalanıp hiçbir belirti göstermeden, zahmetsizce atlatanlar olsa da birçok hastanın yaşadıkları acının, ağrıların tarifi imkânsız. Bu virüsle yaşamak zorunda kalanların çektikleri acıların tarifleri ortada. Dayanılmaz baş ağrıları, kas ve eklem ağrıları, boğazları yırtan kuru öksürükler, ciğerleri tıkayan sıvılar, yüksek ateş ve daha nice acı veren belirtiler…

Korona (Covid19) virüs bulaşan insanların yaşadıkları en önemli sorun ise direkt olarak ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olmaları. Hem kendileri hem de yakınları için endişeliler. Bu yüzden oldukça stresli ve yıpratıcı bir baskınında altında eziliyorlar. Çekilen maddi acılar bu psikolojik baskının yanında çok masum kalıyor.

Korona virüs hastalarının bu süreçte çektikleri acıların ve ölüm tehlikesinin yanında baş etmek zorunda oldukları yıpratıcı bir diğer önemli sorun ise yalnızlık. Bu yalnızlık hastanın virüs bulaştırması tehlikesinden dolayı insanların onlardan uzak durmasının da ötesine bir durum. Bu durum hastalığa yakalananların toptancı bir zihniyetle suçlu ilan edilmesi ve virüse yakalananların tedbirsiz olduğu inancının otomatik olarak ortaya çıkması ve bu düşünceyle bu hastalara kötü davranılması. Mahalle arasında potansiyel virüs hedefi olarak yaşayanların bu illetin kendilerine hiç bulaşmayacakmış gibi düşünmeleri kibirli bir şekilde insanlara yaklaşmaları, hastaları açıkça suçlayıp küçümsemesi, kızması, sağlık çalışanlarından bazılarının hastalara önyargılı kötü ya da sorumsuz yaklaşımları hastaların durumunu iyice zora sokuyor, ümitsizliğe sürüklüyor.

Korona (Covid19) virüs hastaları genellikle evlerinde tedavi oluyor, olmaya alışıyor. Evlerinde tedavi olmaya çalışan insanların en büyük yardımcısının moral olduğunu düşünüyorum. Bu insanları “Neden dikkat etmedin? Dikkat etseydin bulaşmazdı! Kesin dikkat etmedi!” deyip kaderine terk ederken onları yaftalamak da çok büyük bir haksızlık. Çünkü bu virüse karşı dikkatsiz olanların ve bulaştıranların çoğu hiçbir sıkıntı yaşamadan hatta hasta olup olmadıkları bile bilinmeden hastalıktan kurtuluyor. Ceremesi ise talihsiz hastalara kalıyor.

Korona (Covid19) virüs tehlikesi bir gün geçecek, ama bıraktığı enkaz yıllarca toplumu kemirecek. Yaftalanan, ezilen, kibirli bakış açılarıyla değersizleştirilen insanların bu illetin pençesinden kurtulsa bile artık topluma güven içinde bakabilmesi de zaman alacak, belki de artık hiç güvenmeyecekler. Bu insanların çoğu masum, peşin hükümlü insanların çoğu da bu kafileye er de geç de yakalanacaklar. Tepeden baktıkları bu insanların kaderini yaşayacaklar. Çok geç olmadan aklımızı başımıza alıp bu insanlara karşı davranış biçimlerimizi gözden geçirmeliyiz, empati kurup bu insanların uzaktan da olsa bir an önce sağlıklarına sağlıklı bir şekilde kavuşmaları için çalışmalıyız.

Korona (Covid19) virüs belasına yakalanan birçok masum insan aramızdan kalbi kırık, yapayalnız bir şekilde öbür dünyaya göç ederken bir gün bizlerin de aynı kaderi yaşayabileceğini göz önünde bulunduralım. Bu hastalık sadece hastaları değil bizleri de hızla yalnızlığı itiyor. Toplumsal düşünce yapımızı yıkıp bireysel yaşamaya alıştırıyor. “Her koyun kendi bacağından asılır.” sözünün içini dolduruluyor. Bu hastalıkla tedbirlere uyarak, hastalananların bir an önce sağ salim kurtulmaları için çabalayalım. Toplum olarak Türk kültürünün en önemli ilkelerinden biri olan yardımlaşmanın, birlik ve berberliğin ne kadar önemli olduğunu idrak edelim.