Köy Okullarına Büyükşehir’in Sıcak Eli Uzandı

Sosyal belediyecilik alanında çalışmalarını kararlılık ve örnek bir şekilde sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyesi, Ahmetli ilçesindeki Altı Eylül İlkokulu ile Alahıdır İlkokulu ve Yunusemre ilçesindeki Barbaros İlkokulu ve Ortaoku

İzmir'de deprem oldu! Saruhanlı'da hissedildi

EGE'de bir deprem meydana geldi. Deprem Ege ve Marmara'da geniş bir alanda hissedildi. Saruhanlı'da ise insanlar panikten sokaklara döküldü.

Dedeman’dan Büyükşehir’e Ziyaret

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya, Dedeman Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Banu Dedeman’ı makamında konuk etti.

Gelecek Seninle Aydınlansın Projesinde 367 Tablet Dağıtıldı

Turgutlu Belediyesi “Gelecek Seninle Aydınlansın” projesinde bağışlanan 367 adet tabletin tamamını ihtiyaç sahibi öğrencilerle buluşturdu.

Paşaköy-Sarıçam Arası Ulaşımda Konfor ve Güven Sağlandı

Manisa Büyükşehir Belediyesi, Saruhanlı ilçesinde Paşaköy-Sarıçam Mahallesi arasındaki yolda yenileme çalışması yaptı.

Büyükşehir'den Halitpaşa Mahallesi’ne Sıcak Asfalt

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Öztozlu, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere gittiği Saruhanlı ilçesinde tamamlanan ve devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Eski Başbakan Mesut Yılmaz hayatını kaybetti

Eski başbakan ve Anavatan Partisi eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz vefat etti. 73 yaşındaki Yılmaz, bir süredir Şişli Florence Nightingale Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Saruhanlı’da AK Gençler Umut Savran Dedi

Saruhanlı Gençlik Kolları Başkanlığı'nın 6. Olağan İlçe Kongresi Belediye Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Saruhanlı´da Cumhuriyet Bayramı´nın 97. Yılı Coşkuyla Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşunun 97. yılı Saruhanlı´da düzenlenen törenlerle kutlandı.

İnşaat işçisi, hibe desteğiyle besi çiftliği kurup, patron oldu

Saruhanlı ilçesinde Abdullah Ecevet (43), inşaatlarda işçi olarak çalışıp, geçimini sağlarken, 'Besi Sığırcılığı Projesi' kapsamında aldığı hibe desteğiyle çiftlik kurarak, patron oldu.

Çaldığı otomobille yakalanan hırsız tutuklandı

Kula’da çaldığı otomobille polise yakalanan zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Yaşlı adam zeytin bahçesinde ölü bulundu

Kula ilçesinde, zeytin bahçesine giden Osman Demir (78), oğlu tarafından tarlada ölü bulundu.

İkinci el araç fiyatlarında pes dedirten oyun ortaya çıktı

İkinci el araçların fiyatları üzerinden oynanan bir oyun daha deşifre oldu. Aynı model ve markaya ait binlerce araç sahibinin üye olduğu sosyal medya gruplarına sızan fırsatçılar, tarih paylaşarak ilanda aracı olanların fiyatları

Manisalı Hemşire Eşiyle birlikte koronavirüsü yendi

Merkezefendi Devlet Hastanesi'nde görevli hemşire Nuray Koşukavak (45), eşiyle birlikte yakalandığı koronavirüsü yendi.

İzmir Mutfak Kültürü Derneği Genç Şefleri Tarihi Lezzetlerle Buluşturuyor

İzmir Mutfak Kültürü Derneği, geleceğin şeflerini şehrin tarihi lezzet mekanları ve geleneksel yemeklerle buluşturmak misyonu ile Yaşar Üniversitesi Gastronomi Bölümü öğrencilerini Adil Müftüoğlu Uğur Lokantası'nda biraraya getird


Şakir SARIÇAY


Galeta unu deyip geçmeyin

Türk Dil Kurumu Sözlüğü’ne baktığımızda; İtalyanca bir kelime olan galletta (gale’ta) “Fırında pişirilerek kurutulmuş yuvarlak ve uzun peksimet” şeklinde tanımlanıyor. Galeta unu ise; “Galetadan veya kızarmış ekmek kabuğundan yapılan un” olarak belirtiliyor.


SARUHANLI - Türk Dil Kurumu Sözlüğü’ne baktığımızda; İtalyanca bir kelime olan galletta (gale’ta) “Fırında pişirilerek kurutulmuş yuvarlak ve uzun peksimet” şeklinde tanımlanıyor. Galeta unu ise; “Galetadan veya kızarmış ekmek kabuğundan yapılan un” olarak belirtiliyor.

Yerli ve yabancı mutfakların tümünde Galeta unu başlangıçta; bayat ekmekleri değerlendirmenin en iyi yollarından birisi olarak görülmüş.

Küçük bir araştırma yaptığınızda; Galeta ununun evde çok kolay hazırlanabileceği, hatta kapalı bir kavanoza koyarsanız uzun süre dayanabileceği, evlerin mutfaklarında sıkça kullanılan bir malzeme olduğu, köfte içi hazırlamada, her çeşit et, tavuk, balık, sebze, soğan halkası, patates vb. kızartmalarda kullanılabileceğinin belirtildiğini görürsünüz.  

Peki;  bayat hatta belki de ufaktan küflenmeye yüz tutmuş ekmeklerden yapılmış galeta unları ile gıdalarınızı pişirmek fikri size yakın mı?  İki defa pişirilmiş ekmek ne kadar sağlıklı olabilir?

Geri dönüşüm son derece yararlı bir konu iken Gıda Sektöründe geri dönüşüm veya bayat ekmeğin bitpazarı olur mu? Gıda Sektöründe özellikle ekmekte geri dönüşüm yerine israfın önlenmesi daha uygun olmaz mı?

Elbette ki yerinde kullanıldığında geri dönüşüm; atık maddelerin tekrar işlenmesi böylece yeni hammadde kaynakları kullanma ihtiyacının azaltılması açısından son derece önemli. Kağıt, plastik, cam, alüminyum, pil, demir, çelik, bakır, cep telefonu, bataryalar, elektrikli aletler, aküler, hurda araçlar, beton, ahşap, doğada çözülebilen maddeler geri dönüşüme girmekte. Bu haliyle geri dönüşüm sektörüne insanlığın büyük bir teşekkür borcu var ve sektör oluşturduğu istihdam alanıyla takdire şayan. Geri dönüştürülemeyen, bir defalık üretilen, doğayı binlerce yıl kirleten ve genellikle de plastikten yapılan maddeler ise insanlığın en büyük tuzakları olup sağlığımızı da tehdit etmeyi sürdürüyor.

Zaman zaman özellikle gıda sektöründe sap ile samanın birbirine karıştığını ne yazık ki görüyoruz. Bu nedenle; beslenme yolu ile insan sağlığına doğrudan etki eden Gıda Sektörünün steril bir alanda tutulmasını önemsiyorum.

Geri dönüşüm ekmekten galeta unu yapılmaz  

Gıdada bilim, teknoloji ve hijyenin hızla değiştiği ve geliştiği günümüzde “Sağlıklı Gıda” gıda sektöründeki Ar-Ge çalışmaları ile de taçlanıyor. Bu nedenle; günümüzde mutfak sanatları olarak tanımlanan gıda hazırlama ve pişirme yöntemlerinin en sağlıklısına olan rağbet de hızla artıyor.

Sağlıklı ve hijyenik gıda üretimi tekniklerine kulak tıkamak yerine doğru malzeme ile doğru üretimin hayati bir öneme sahip olduğunun bilincine varmamız gerekiyor.

Günümüzde tüketiciler adeta depresyona girmiş durumda. İnsanlar ne yiyeceklerini şaşırdıklarını belirtiyor. Sektördeki bu depresyonun tedavi edilmesinin zamanı geldi de geçiyor.

Soruna galeta unu açısından bakıldığında; Fırından taze taze aldığınız bir kaç ekmeğin bile beton mutfaklarda küflenmeden en fazla bir gün dayandığı günümüzde; bayat ekmeklerin toplanması, sağlıksız koşullarda depolanması, bu bayat ekmekler ile endüstriyel galeta unu üretilmesi, bunların paketlenerek piyasaya sürülmesinin insan sağlığı açısından uygun olmadığını düşünüyorum.

Tüketiciler son zamanlarda doğrudan buğday unundan galeta unu yapan firmaların ürünlerini tercih etmeye başladı. Artık uluslararası bazı fastfood firmaları da geri dönüşüm galeta unundan uzak durmaya özen gösteriyorlar.

Yıkıcı rekabet şartlarının olduğu çalışma yaşamındaki tüketicilerin zaman darlığından dolayı her zaman en doğrusunu tercih etme şansları yoksa da bizlerin onları bilinçlendirme görevi vardır.

Market raflarını süsleyen ve alışveriş sepetine giren her galeta unu gerçekten sağlıklı mı bu bilincin oluşturulması gerekiyor. Bilinçsiz depolanan, kontrolsüz koşullarda bayat ekmeklerin fırınlanarak öğütülmesi ile endüstriyel galeta unu yapılamayacağı, galeta unu imalatı aşamasında fırınlama ile bakterilerin, küflerin yok olmayacağı gibi aflatoksin gibi mikro toksinlerin ölmeyeceği, özellikle hamile ve emziren bayanlar ile tüm tüketicilerin küflü yiyeceklerden uzak durması gerektiği, herhangi bir yeri küflenmiş bir gıdanın diğer bölümlerinin de asla yenilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Son olarak; bayat ve küflü ekmekten değil de doğrudan buğday unundan üretilen et, tavuk, balık, patates, soğan halkası vb. yiyeceklerin pişirilmesinde lezzeti doruğa çıkaran ve modern ar-ge çalışmaları sonucu oluşan yöntemler ile üretilen galeta ununun mutfak tezgahlarımızda uzun yıllar boyunca yerini koruyacağını düşünüyorum.