EGİKAD kadınların kadınların geleceği için çalışıyor

Manisa Kent Konseyi: “Kadına Şiddete Hayır” Dedi

KGK: Brüksel’de Azerbaycanlı Gazeteci Khatira Sardargizi’ye saldırıyı kınıyoruz

YAZARLAR YİNE BİR ARAYA GELDİ

sas.com

Develi’de Tarla Sularken Traktör Yanarak Kül Oldu

​​​​​​​Saruhanlı’nın Develi Mahallesi’nde mısır tarlası sularken traktör yanarak kullanılmaz hale geldi.

Manisa BBSK, Antrenmanlara Başlıyor

Manisa Büyükşehir Belediyespor Yönetim Kurulu, tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tavsiyesi ve ilgili federasyonların almış olduğu kararlar neticesinde 19 Mart 2020

Saruhanlı'da Kurutmalık Domatesler Tarlalara Serildi

Sofraları tadı ve görüntüsüyle süsleyen ve kırmızı altın olarak bilinen kurutmalık domates hasadının başlamasıyla Saruhanlı kırmızıya büründü.

DEĞERLİ ZAMANLAR PROJESİ BAŞLADI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından bu yıl 2’si düzenlenen Değerli Zaman Projesi Manisa'nın Salihli, Gölmarmara ve Saruhanlı ilçelerinde başladı.

Vali Karadeniz, Başkan Bilgin'i Ziyaret Etti

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak için Saruhanlı’ya gelen Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin’i makamında ziyaret etti.

Manisa'nın Alev Savaşçıları Güne Dualarla Başlıyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleri, mesailerine geleneksel hale getirdikleri dua ile başlıyor.

Başkan Bilgin, Parti Örgütüne Yatırımlarını Tanıttı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa İl Başkanlığı'nın her ay bir ilçede düzenlediği istişare ve değerlendirme toplantısı bu ay Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin'in ev sahipliğinde Saruhanlı'da yapıldı.

Manisa'da kavşaklarda su, çiçek ve simit satmak yasaklandı

Tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen yeni tip korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında Manisa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu il genelinde bulunan kavşaklarda su, çiçek, simit gibi ürünlerin satışını ve umuma a

Arazi Yoluna Asfalt Atılmasına Sevinen Çiftçiler

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, Koldere ile Yeşilköy mahalleleri arasındaki arazi yolunda başlatılan sathi kaplama çalışmalarını incelemek amacıyla gittiği bölgede, yollarına asfalt atılmasına sevinen çiftçiler tarafından

Vali Yaşar Karadeniz’den Yangın Meydana Gelen Mobilya Fabrikasına Ziyaret

Vali Yaşar Karadeniz, geçtiğimiz hafta bir mobilya fabrikasında çıkan yangın nedeniyle, fabrika sahibi Hüseyin Işıkal’a geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

BU KEZ NARLIDERE’DE BULUŞTULAR

Bünyesinde Devir, Spor Life, Roll Life ve Asklepion Life ile YouTube üzerinden yayın yapan WTV yi barındıran Wesida Medya Grup Yazarları’nın aylık toplantısı Narlıdere’de yapıldı.

Saruhanlı İlçe Jandarma Komutanı Aykut Kurban, Görevine Başladı

Saruhanlı İlçe Jandarma Komutanlığı´na atanan Jandarma Teğmen Aykut Kurban görevine başladı.

Manisa'da 2020 yılı üzüm rekolte tahmin raporu hazırlandı

Manisa'nın en önemli tarım ürünlerinin başında gelen Sultani çekirdeksiz üzümde 2020 yılı rekolte tahmin raporu hazırlandı.

Manisa FK'da Cihat Arslan ile yollar ayrıldı

TFF 2. Lig takımlarından Manisa Futbol Kulübünde teknik direktör Cihat Arslan ile yollar ayrıldı.

Marmara Gölü'nde su seviyesi sıfırlandı, balıkçılık durdu

Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçelerinde bulunan, Ege Bölgesi'nin kuş cenneti olarak bilinen Marmara Gölü'nde su seviyesi sıfırlandı.


Şakir SARIÇAY


Galeta unu deyip geçmeyin

Türk Dil Kurumu Sözlüğü’ne baktığımızda; İtalyanca bir kelime olan galletta (gale’ta) “Fırında pişirilerek kurutulmuş yuvarlak ve uzun peksimet” şeklinde tanımlanıyor. Galeta unu ise; “Galetadan veya kızarmış ekmek kabuğundan yapılan un” olarak belirtiliyor.


SARUHANLI - Türk Dil Kurumu Sözlüğü’ne baktığımızda; İtalyanca bir kelime olan galletta (gale’ta) “Fırında pişirilerek kurutulmuş yuvarlak ve uzun peksimet” şeklinde tanımlanıyor. Galeta unu ise; “Galetadan veya kızarmış ekmek kabuğundan yapılan un” olarak belirtiliyor.

Yerli ve yabancı mutfakların tümünde Galeta unu başlangıçta; bayat ekmekleri değerlendirmenin en iyi yollarından birisi olarak görülmüş.

Küçük bir araştırma yaptığınızda; Galeta ununun evde çok kolay hazırlanabileceği, hatta kapalı bir kavanoza koyarsanız uzun süre dayanabileceği, evlerin mutfaklarında sıkça kullanılan bir malzeme olduğu, köfte içi hazırlamada, her çeşit et, tavuk, balık, sebze, soğan halkası, patates vb. kızartmalarda kullanılabileceğinin belirtildiğini görürsünüz.  

Peki;  bayat hatta belki de ufaktan küflenmeye yüz tutmuş ekmeklerden yapılmış galeta unları ile gıdalarınızı pişirmek fikri size yakın mı?  İki defa pişirilmiş ekmek ne kadar sağlıklı olabilir?

Geri dönüşüm son derece yararlı bir konu iken Gıda Sektöründe geri dönüşüm veya bayat ekmeğin bitpazarı olur mu? Gıda Sektöründe özellikle ekmekte geri dönüşüm yerine israfın önlenmesi daha uygun olmaz mı?

Elbette ki yerinde kullanıldığında geri dönüşüm; atık maddelerin tekrar işlenmesi böylece yeni hammadde kaynakları kullanma ihtiyacının azaltılması açısından son derece önemli. Kağıt, plastik, cam, alüminyum, pil, demir, çelik, bakır, cep telefonu, bataryalar, elektrikli aletler, aküler, hurda araçlar, beton, ahşap, doğada çözülebilen maddeler geri dönüşüme girmekte. Bu haliyle geri dönüşüm sektörüne insanlığın büyük bir teşekkür borcu var ve sektör oluşturduğu istihdam alanıyla takdire şayan. Geri dönüştürülemeyen, bir defalık üretilen, doğayı binlerce yıl kirleten ve genellikle de plastikten yapılan maddeler ise insanlığın en büyük tuzakları olup sağlığımızı da tehdit etmeyi sürdürüyor.

Zaman zaman özellikle gıda sektöründe sap ile samanın birbirine karıştığını ne yazık ki görüyoruz. Bu nedenle; beslenme yolu ile insan sağlığına doğrudan etki eden Gıda Sektörünün steril bir alanda tutulmasını önemsiyorum.

Geri dönüşüm ekmekten galeta unu yapılmaz  

Gıdada bilim, teknoloji ve hijyenin hızla değiştiği ve geliştiği günümüzde “Sağlıklı Gıda” gıda sektöründeki Ar-Ge çalışmaları ile de taçlanıyor. Bu nedenle; günümüzde mutfak sanatları olarak tanımlanan gıda hazırlama ve pişirme yöntemlerinin en sağlıklısına olan rağbet de hızla artıyor.

Sağlıklı ve hijyenik gıda üretimi tekniklerine kulak tıkamak yerine doğru malzeme ile doğru üretimin hayati bir öneme sahip olduğunun bilincine varmamız gerekiyor.

Günümüzde tüketiciler adeta depresyona girmiş durumda. İnsanlar ne yiyeceklerini şaşırdıklarını belirtiyor. Sektördeki bu depresyonun tedavi edilmesinin zamanı geldi de geçiyor.

Soruna galeta unu açısından bakıldığında; Fırından taze taze aldığınız bir kaç ekmeğin bile beton mutfaklarda küflenmeden en fazla bir gün dayandığı günümüzde; bayat ekmeklerin toplanması, sağlıksız koşullarda depolanması, bu bayat ekmekler ile endüstriyel galeta unu üretilmesi, bunların paketlenerek piyasaya sürülmesinin insan sağlığı açısından uygun olmadığını düşünüyorum.

Tüketiciler son zamanlarda doğrudan buğday unundan galeta unu yapan firmaların ürünlerini tercih etmeye başladı. Artık uluslararası bazı fastfood firmaları da geri dönüşüm galeta unundan uzak durmaya özen gösteriyorlar.

Yıkıcı rekabet şartlarının olduğu çalışma yaşamındaki tüketicilerin zaman darlığından dolayı her zaman en doğrusunu tercih etme şansları yoksa da bizlerin onları bilinçlendirme görevi vardır.

Market raflarını süsleyen ve alışveriş sepetine giren her galeta unu gerçekten sağlıklı mı bu bilincin oluşturulması gerekiyor. Bilinçsiz depolanan, kontrolsüz koşullarda bayat ekmeklerin fırınlanarak öğütülmesi ile endüstriyel galeta unu yapılamayacağı, galeta unu imalatı aşamasında fırınlama ile bakterilerin, küflerin yok olmayacağı gibi aflatoksin gibi mikro toksinlerin ölmeyeceği, özellikle hamile ve emziren bayanlar ile tüm tüketicilerin küflü yiyeceklerden uzak durması gerektiği, herhangi bir yeri küflenmiş bir gıdanın diğer bölümlerinin de asla yenilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Son olarak; bayat ve küflü ekmekten değil de doğrudan buğday unundan üretilen et, tavuk, balık, patates, soğan halkası vb. yiyeceklerin pişirilmesinde lezzeti doruğa çıkaran ve modern ar-ge çalışmaları sonucu oluşan yöntemler ile üretilen galeta ununun mutfak tezgahlarımızda uzun yıllar boyunca yerini koruyacağını düşünüyorum.

sas.com