Belediye Kadın Basketbol İlk Maçına Çıkıyor

U14 Basketbol Altyapımız Kayıpsız İlerliyor

Dev Adamlarımız Bandırma Kırmızı’yı 70-65 Yendi

BİR ÜST KUŞAĞA TERFİ ETTİLER

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorZeytinde Verim Düşük, Fiyat İyi

Dağlarından Yağ Ovalarından Bal akan Saruhanlı’da zeytin hasadı devam ederken Bu yıl zeytinde verimin düşük olduğu belirtilirken, fiyatların geçen yıla oranla yüksek olması üreticiyi sevindirdi.

2019 yılı zeytin hasat sezonu Devam Ediyor

SARUHANLI - Dağlarından Yağ Ovalarından Bal akan Saruhanlı’da zeytin hasadı devam ederken Bu yıl zeytinde verimin düşük olduğu belirtilirken, fiyatların geçen yıla oranla yüksek olması üreticiyi sevindirdi.

Resmi rakamlara göre 150 bin dekar alanda 1,5 milyon zeytin ağacının bulunduğu ve Dünya’nın en kaliteli zeytinyağının üretildiği Manisa’nın Saruhanlı İlçesinde, 2019 yılı zeytin hasat sezonu devam ediyor.

Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur, İlçede zeytin üretimi yapılan Kepenekli Mahallesini ziyaret ederek, zeytin piyasasının nabzını tuttu.

Ziyaret ve incelemelerinin ardından bir açıklama yapan Okur, bu yıl zeytin fiyatların yerlerde gezdiğini belirterek, “Hem rekolte düşük hem de ürünün fiyatında geçmiş yıla bakarak biraz daha iyi. ” dedi.

 - At Kuyuya Sat İyiye -

Zeytinde rekoltenin düşük olmasından ifade eden Okur, bu olumsuzluklara fiyat düşüklüğünün de ilave olmasıyla üreticinin tadının kaçtığını kaydetti.

Zeytin fiyatlarının istenen düzeyde olmadığını, bu nedenle üreticilere, “at kuyuya sat iyiye” sloganıyla geçen sezon başlattıkları kampanyayı bu yıl da sürdürmeleri tavsiye eden Okur, üreticilerin ürünleri satmayıp salamura kuyularında bekletmelerini önerdiklerini söyledi.

Üreticilerimizde hasat ettikleri ürünleri hemen satma yoluna gitmeyip, içinde su ve belli oranda tuz bulunan, devri daim motoruyla aralıklı olarak suyu havalandırılan beton salamura kuyularında bekletmelerini öneriyoruz.”

Kepenekli Mahallesinde zeytin alımı yapan Adil Karadağ ise şunları kaydetti; “Çeşitli zeytinlerimiz var. Uslu, domat, Trilya, Tekir gibi zeytin çeşitlerimiz var. Ağırlıklı olarak uslu zeytinimiz var. Fiyatların geçen seneye göre biraz yüksek olması bizi sevindirdi.

Domat, trilya ve Tekir türü zeytinde istek yok. Şuanda Uslu cinsi zeytinin fiyatı 5 TL yani diğer zeytinlerinin Fiyatı ise, Trilya zeytini 9 ile 8 Tl arası, Domat Zeytinin fiyatı 8 ile 5 Tl arası, Tekir dediğimiz Zeytinin fiyatı 6,5 ile 4,5 Tl arası v Edremit zeytinin fiyatı ise 6 ile 4 Tl arası.

Haber Kaynak : Saruhanlı Kardelen Gazetesi