Saruhanlı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 97. Yılı Kutlandı

Saruhanlı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi meydanında düzenlenen törenle kutlandı.

GÜNDEM - Saruhanlı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi meydanında düzenlenen törenle kutlandı.

Törene, Saruhanlı Kaymakamı Necmettin Yalınalp, Belediye Başkanı Zeki bilgin, CHP Milletvekili Vehbi Bakıroğlu  protokol üyeleri ve diğer davetliler katıldı.

Program, Atlı Kortej yürüyüşü ile başladı Cumhuriyet Meydanı Üzüm Heykelinden başlayıp, 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi meydanında son buldu.

Tören, Mülki İdare Amirliği, Belediye Başkanlığı ve mecliste grubu bulunan siyasi partiler ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin anıta çelenk sunması ile başladı. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu ve istiklal marşı okundu.

Belediye Başkanı Zeki Bilgin, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, bu topraklar üzerinde 96 yıldır, huzur ve güven içinde yaşadığımızı, bunu da atalarımıza borçlu olduğumuzu ifade etti.

Saruhanlı ilçemizin Düşman İşgalinden kurtuluşunun 97. yılını kutlamanın sevincini ve haklı gururunu yaşıyoruz.

Bugün 7 Eylül…Bu topraklar üzerinde kirli hesaplar yapan, emperyalist güçlere unutamayacakları bir dersi verdiğimiz gündür. Bugün Saruhanlımızın gurur günüdür. Bugün Saruhanlımızın Bayramıdır. Bayramımız kutlu olsun.

Bugün, Samsun’da yakılan özgürlük ateşinin, Erzurum’da, Amasya’da, Sivas’ta ve karış karış tüm Anadolu’da tutuştuğu, Afyon ovasında 30 Ağustos’ta alevden sele dönüştüğü ,’’ölürsem şehit, kalırsam gazi ‘’diyenlerin, yola çıktıkları gündür.

Bugün, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Kurtuluş mücadelesinde esareti, tarihin hiçbir döneminde kabul etmeyen karakteri yüksek Türk milletinin Saruhanlı'da ateşle imtihan olduğu gündür.  

Bundan 97 yıl önce bu topraklarda gezen düşman, milletimizin üstün mücadelesi sayesinde arkasına bakmadan kaçmıştır. Şu anda toprak diyerek üzerine bastığımız bu yerlerde, sayısız vatan evladımız şehit olmuştur. 7 Eylül 1922 yıllarında yaşanılanlar bu toprakların kolay vatan olmadığının en açık kanıtıdır. Vatanımız için yazılan kahramanlık destanını unutturmamak, gelecek nesillere taşımak hepimizin görevidir.

Atalarımızın canı pahasına bize emanet ettiği bu topraklarda bizler 97 yıldır, huzur ve güven içinde yaşıyorsak bunu elbette atalarımıza ve isimsiz kahramanlarımıza borçluyuz.

Kurtuluş mücadelesinde şehit düşen Saruhanlı'nın evlatları Halit Paşa, Arap Cemal, Demirci Ali Usta, Feyzi Oğlu Hüseyin, Çoban Kazım, Ali oğlu Mustafa, Arabacı Hüseyin, Uzun Hasan, Salim oğlu Mustafa, Kara Mustafa, Tütüncü Mustafa'nın Yakup, Ali Kızı Emine Dudu, Mehmet Oğlu Mustafa, Öksüz Mehmet'in Nuri, Cin Ali'nin Mehmet, Hacı Ömer Kızı Ayşe ve Osman oğlu Mustafa'yı rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun. Biz onların, bedelini canlarıyla ödediği bu güzel ilçede huzur içinde yaşıyoruz.

Bu doğrultuda bize düşen görev, bize emanet edilen bu vatanı koruyup, gelecek nesillere bırakmaktır. Bu nedenle 97 yıl önce vatan müdafaası için birleşen yüreklerimiz, bugün de aynı sevdayla, aynı ruhla, aynı inanç ve kararlılıkla, cumhuriyetimizi ve demokrasimizi yüceltmek için çarpmaktadır.

Kurtuluş Savaşı’nda tarihin en zor dönemlerinden birini yaşayan milletimiz, örnek bir özgürlük destanına imza atarak ülkemizin her köşesinde şanlı bayrağımızı dalgalandırmıştır. Ne mutlu ki, milli mücadelenin başarıya ulaşmasıyla, Anadolu’nun her karış toprağı gibi, Saruhanlı’da 7 Eylül 1922 tarihinde akşam üzeri özgürlüğüne kavuşmuştur.

Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra düşman 7 Eylül’de Saruhanlı’dan defedildi. 7 Eylül 1922 günü kahraman bir askerimiz ilçemizde düşmanın terk ettiği karakola Türk Bayrağını astı, işte o gün Saruhanlı bağımsızlığını kazandı.

Kurtuluş destanının üzerinden geçen 97 yılda ilçemiz küllerinden yeniden doğdu. Saruhanlı, sahip olduğu kültürel değerleri, doğal güzellikleri ve ekonomik potansiyeli ile ülkemizin öncü ilçeleri arasına girmeyi başarmıştır. Saruhanlı, fedakâr ve çalışkan insanlarıyla bu öncü rolünü sürdürecek, ülke kalkınmasına, birliğine ve dirliğine olan katkısını daha da artıracaktır.

Geçmişimizden aldığımız güçle, geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyoruz. 97 yıl önce, topla tüfekle canımızı ortaya koyarak verdiğimiz bağımsızlık mücadelesini bugün; ilimde, bilimde, teknikte Türk milletine yakışır şekilde vermeliyiz. Sevdamızın adı Saruhanlı'dır Sevdamızın adı Türkiye’dir. 97 yıl önce Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ve milletimiz namusumuzu çiğnetmedi biz de çiğnetmeyeceğiz.           

Sözlerimi burada tamamlarken, 97 yıl önce tarihin dilinden düşmeyecek bir destan yazan Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü; silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyor, ülkemizin dört bir yanında hainlerle mücadele eden kahraman vatan evlatlarımıza yüce Allahtan güç kuvvet diliyor, halkımızın bu mutlu gününü büyük bir gururla kutluyor,

tüm hemşerilerimize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

Törenin ardından Yılmaz mezarlığına geçen protokol üyeleri, Yunan askerleriyle savaşırken şehit düşen Hüseyin ve Cemali kardeşlerin kabirlerini ziyaret ederek dua etti.

 

Haber Kaynak : Saruhanlı Kardelen Gazetesi