Saruhanlı´da ?Bizde Varız? Semineri Düzenlendi

Saruhanlı Engelliler Derneği ve İç İşleri bakanlığı dernekler tarafından onaylanan ?Bizde Varız? projesi kapsamında seminer düzenlendi.

?Bizde Varız? Semineri İle ?Engeller´ Anlatıldı

SARUHANLI - Saruhanlı Engelliler Derneği ve İç İşleri bakanlığı dernekler tarafından onaylanan ?Bizde Varız? projesi kapsamında seminer düzenlendi.

Belediye kültür merkezinde düzenlenen seminere, Saruhanlı Kaymakamı Necmettin Yalınalp, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Işık, Belediye Başkan Yardımcısı Ercan Bilgiç, Manisa Büyükşehir Belediyesi Saruhanlı Koordinatör Müdürü Aybar Özbilgin, Saruhanlı Gençlik Hizmetleri ve spor ilçe Müdürü Hayri Tokmakçı, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Yüksek, engelliler ve vatandaşlar katıldı.

Saruhanlı Engelliler Derneği Başkanı Hüseyin Usman burada yaptığı konuşmada, ?Günlük yaşantılarımızda cadde ve sokakta çok sayıda engelli kişi ile karşılaşmamamız nedeni engelli kişilerin mevcut olmaması değil. Bu kişilerin dış mekan sorunlarında yaşadıkları sorunlar ve güçlüklerdir. Dedi. 

Başkan Usman, ?Engelli bireyler ve toplumun yararlandığı tüm olanaklardan bağımsızca yararlanabilmelidir. Bunun gerçekleşebilmesi için düzenlemeler yapılırken engelli bireylerinde gereksinimleri göz önünde bulunmalıdır. Engelli bireylerin kısacası tüm insanların ortak sorunudur.? Şeklinde konuştu.

Proje Koordinatörü ve Yazarı Gizem Cengin Ünüvar proje hakkında verdiği bilgide şunları kaydetti; ?Bizler de ?Bizde Varız´ projesi ile engelli vatandaşlarımızın topluma kazandırılması hakların tam ve eşit şeklinde sağlanması noktasında ciddi bir farkındalık oluşturmaya çalıştık.? Dedi. 

Konuşmaların ardından Engelli bireylerin kendileri yazdığı şiirleri okudu.

Programın ardından engelli birayler Kaymakam Necmettin Yalınalp İle birlikte ebru çalışması yaptı.

Haber Kaynak : Saruhanlı Kardelen Gazetesi