Saruhanlı Devlet Hastanesinde Hizmet Durduruldu

Büyükbelen’de Bariyere Çarpan Motosiklet Sürücüsü Öldü

Manisa'da bayramın ilk gününde kısıtlamayı ihlal eden 341 kişiye para cezası

Nöbetçi Birimlerimizde Bayramlaşma Töreni

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorOnkoloji Hastalarının Ağız Bakımları için Çalıştay Düzenlendi

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi işbirliğiyle “2. Onkoloji Tedavisi Sırasında Uygulanan Ağız Bakım Protokolleri Çalıştayı” gerçekleştirildi.

SARUHANLI - İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi işbirliğiyle “2. Onkoloji Tedavisi Sırasında Uygulanan Ağız Bakım Protokolleri Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Yetişkin ve çocuk onkoloji hastalarının tedavi süreci ve sonrasında oluşabilecek ağız ve diş sağlığı komplikasyonlarının giderilmesi amacıyla İzmir’de ortak tedavi protokollerinin oluşturulması amacıyla ilki 2014 yılında gerçekleştirilen çalıştayın devamı niteliğinde “2. Onkoloji Tedavisi Sırasında Uygulanan Ağız Bakım Protokolleri Çalıştayı” İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Ana Hizmet Binasında düzenlendi. 

Çalıştaya; İl Sağlık Müdürü Op. Dr. M. Burak Öztop, Kamu Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Anıl Esen, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin farklı bölümlerinden 6 öğretim üyesi ile İzmir’de üniversite, özel ve kamu hastanelerinde görev yapan onkoloji uzmanlarından toplam 24 kişi katıldı.

“Çalıştay sonunda yurt çapına yayılabilecek kararların alınacağına inanıyorum.”

İzmir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. M. Burak Öztop çalıştayın açılışında yaptığı konuşmasında; ağız sağlığının, ağız bakımının ve ağız hijyeninin hem onkolojik hastalarda hem de uzun süre yoğun bakımda yatan hastalarda ne kadar önemli olduğunu bildiklerini ifade ederek çalıştay sonunda yurt çapına yayılabilecek kararların alınacağına ve güzel sonuçların çıkacağına inandığını ifade etti. 

“Onkolojik tedavi ekibinde mutlaka bir diş hekimi yer almalı.”

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Klinik Bilimler Bölümü Prof. Dr. Ece Eden de, onkoloji tedavi protokollerinde tedavi öncesi, tedavi sırasında ve sonrasında ağız ve diş muayenesi yapılması zorunluluğunun eklenmesi ve kanser tedavi merkezlerinde içinde bir çocuk diş hekiminin çalışacağı ağız diş sağlığı ünitelerinin kurulması gerekliliğinin önemini vurguladı. Onkolojik tedavilerin ekip çalışmasını gerektirdiğini ve bu ekip içinde mutlaka bir diş hekiminin yer almasının önemli olduğunun altını çizdi. 

Onkoloji Tedavisi Sırasında Uygulanan Ağız Bakım Protokolleri Çalıştayının 2. si sunumlarla devam etti. Çalıştay sonunda uygulamaya konulmak üzere onkoloji hastalarının ağız bakım protokolü maddeleri güncellendi. 

Haber Kaynak : Saruhanlı Kardelen Gazetesi