Develi’de Tarla Sularken Traktör Yanarak Kül Oldu

Manisa BBSK, Antrenmanlara Başlıyor

Saruhanlı'da Kurutmalık Domatesler Tarlalara Serildi

DEĞERLİ ZAMANLAR PROJESİ BAŞLADI

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyorİl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Vali Karadeniz Başkanlığında Toplandı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 Yılı 2. Olağan Toplantısı Vali Yaşar Karadeniz Başkanlığında gerçekleştirildi.

SARUHANLI - İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 Yılı 2. Olağan Toplantısı Vali Yaşar Karadeniz Başkanlığında gerçekleştirildi.

Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda Vali Yaşar Karadeniz Başkanlığında yapılan toplantıya; Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Eşref Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü V. Mehmet Üçbaş, Ticaret İl Müdürü Muharrem Özel, Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Bölüm Başkanı Prof. Dr. Enver Atik, Manisa Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı Harun Yıldız,   Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Zafer Kalkınma Ajansı İl Koordinatörü V. Cansu Uyar, sendika temsilcileri ve diğer ilgililer katıldı.

İl İstihdam Kurulu Toplantısı öncesi değerlendirmelerde bulunan Vali Karadeniz “Kurulumuz, istihdamla eğitimi yan yana getirecek bir kurul. Burada çalıştığım süre zarfında gördüğüm kadarıyla, buna ihtiyaç var. Özellikle sanayicilerimizin aradıkları nitelikte eleman bulamamaktan dolayı şikayetleri var. Onların aradıkları elemanlar hangi meslek dalıyla ilgiliyse, bizim hem meslek liselerini hem de meslek yüksek okullarını o branşlara göre yönlendirmemiz lazım” dedi.

Meslek Yüksek Okulu Mezunlarımızı,  Alanlarında İstihdam Edebilmeliyiz

Meslek yüksek okullarındaki bölümler ile istihdam alanlarının örtüşmemesi nedeniyle Anadolu’da birçok meslek yüksek okulunda doluluk oranının azaldığını belirten Vali Karadeniz “Öğrenciler meslek yüksek okullarını tercih etmekte biraz tereddüt yaşıyorlar. Son yıllarda boş kontenjanlar kalmaya başladı. Eğer biz komisyon olarak burada ön hazırlığımızı, ön çalışmamızı yapar, sanayiciyle eğitimi yan yana getirebilirsek ve ona yönelik dönüşümleri yaparsak Manisa açısından en önemli gelişmeyi sağlamış oluruz. Üniversitede ki öğrenci sayımızı, eğitimde ki bölüm sayımızı arttırmak önemli değil, önemli olan mezun ettiklerimizi ne kadar istihdam edebildiğimiz. Ne kadarı  okudukları bölümle ilgili alanda iş bulabiliyorlar, bence önemli olan nokta bu, bizim de buna yönelmemiz lazım” diye konuştu.

İŞKUR’un da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda gelişen projelere paralel olarak işverenlerle birlikte ortak çalışmalar yapmasının önemli bulduğunu vurgulayan Vali Karadeniz, dışarıda iş arayan ama bir şeklide o firmalara veya işverenlere ulaşamayan kişilerin de işverenler ile buluşturulmasının önemli olduğuna değindi. Vali Karadeniz konuşmasına şöyle devam etti “ İş verenler ile iş arayanları buluşturabilmek, sadece işverenin bir liste getirip, ben bunları çalıştıracağım ben bunların karşılığında şu projeden istifade ediyorum demesi değil,  aynı zamanda o listelere girememiş olup iş arayanlara da istihdam imkanı yaratabilmesidir ki bununda çözümünün bu kurulda olduğunu düşünüyorum.  Bu kuruldaki çalışmaları bundan sonra beraber yürüteceğiz, buna yönelik üniversite, Milli Eğitim Müdürlüğü, İş-Kur, OSB Bölge Müdürlükleri ile Ticaret ve Sanayi Odalarını da içine alarak daha aktif bir çalışma yöntemini benimsememiz lazım. Ben bu konuda güzel çalışmaları birlikte yapacağımıza inanıyorum çünkü Manisa’da bu fırsatın fazlasıyla mevcut olduğunu görüyorum.”

Toplantıda daha sonra İş-Kur Müdürü Eşref Aslan, 2020 dönemi faaliyetleri hakkında kurul üyelerini bilgilendirdi. Toplantıda; İş ve Meslek Danışmanlığı hizmeti kapsamında kuruma müracaat eden 504.81 kişiye bireysel danışmanlık hizmeti verildiği, 3.697 işyerinin ziyaret edildiği, kuruma kayıtlı işsizlerin 26.541 erkek, 26.030 kadın olmak üzere toplam 52.571 kişi olduğu, kayıtlı işsizlerin 1004’sinin engelli, 121’inin eski hükümlü ve 1’inin de terörle mücadeleden yaralananlardan oluştuğu açıklandı.

İŞKUR tarafından Mesleki Eğitim Kursları kapsamında çeşitli mesleklerde 8 kurs açılarak 136 katılımcının mezun olduğu bilgisinin de verildiği toplantıda,  Pasif İş Gücü Programları kapsamında; İşsizlik Ödeneğinden 5051 kişi, Kısa Çalışma Ödeneğinden 45537 kişi,  Nakdi Ücret Desteğinden 24.618 kişinin yararlandığı belirtildi.


Haber Kaynak : Saruhanlı Kardelen Gazetesi
sas.com