CHP´Lİ ÖZEL´İN SORUSUNA YANIT: ?KAMUDA İLK KEZ OKULLARDAKİ TEHLİKELİ EKİPMANLARIN KONTROLÜ İÇİN 120 UZMAN YETKİLENDİRİLDİ?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel´in Manisa´da 8 yaşındaki Muharrem Ege Öztürk´ün kale direğinin antrenman sırasında devrilmesi sonucu yaşamını yitirmesinin ardından spor alanlarında ve okullarda meydana gelen kazaları ve alınan önlemlere ilişkin soru öner

MANİSA - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel´in Manisa´da 8 yaşındaki Muharrem Ege Öztürk´ün kale direğinin antrenman sırasında devrilmesi sonucu yaşamını yitirmesinin ardından spor alanlarında ve okullarda meydana gelen kazaları ve alınan önlemlere ilişkin soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okul ve kurumlarda her türlü tehlikeli makine, alet, tesis, tesisat ve iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri için kamuda ilk kez 120 Periyodik Kontrol Uzmanı´nın yetkilendirildiğini bildirdi.

KORUYUCU ÖNLEYİCİ TEDBİRLER ALINIYOR

CHP´li Özel, Manisa´da Muharrem Ege Öztürk´ün kale direğinin antrenman sırasında devrilmesi sonucu yaşamını yitirmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı´na ayrı ayrı soru önergeleri vermişti. Özel´in soru önergesine yanıt veren Bakan Selçuk, ?İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve bağlı mevzuat hükümleri kapsamında okul ve kurumlarımızda tehlike ve risklere karşı Risk Değerlendirme Ekiplerince riskler değerlendirilmektedir. Koruyucu önleyici tedbirler alınması için aksiyonlar alınmakta ve süreç ilgililerce takip edilmektedir. Bakanlığımıza bağlı okul ve kurumların acil durumları belirlenmekte, Acil Durum Ekipleri´nin eğitimleri, çalışanlara ilkyardım kursları, çalışanlar ile mesleki liselerin öğrencilerine temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilmektedir? dedi. Selçuk, şunları kaydetti:

PANSİYONLU OKUL DENETİMLERİ HER YIL YAPILIYOR

?Bakanlığımızın 2018/7 sayılı genelgesi doğrultusunda MEB Bilgi Sistemleri yazılımı üzerinden dinamik olarak, tespit edilen risklerin giderilmesi amacıyla risk tabanlı ödenek talebi ve ihtiyaçların karşılanması hususunda proses tabanlı bir yönetişim uygulanmaktadır. Ayrıca 2018/8 sayılı Bakanlığımız Genelgesi kapsamında pansiyonlu okul denetimleri her yıl yapılmaktadır.

120 UZMAN YETKİLENDİRİLDİ

Okul ve kurumlarımızda her türlü tehlikeli; makine, alet, tesis, tesisat ve iş ekipmanlarının periyodik kontrolleri yetkili uzmanlarca kontrol edilmekte bulunan uygunsuzluk giderilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı´nca, kamuda ilk olarak her ilde bakanlığımıza bağlı 120 periyodik kontrol uzmanı yetkilendirilmiş olup çalışmalarını sürdürmektedir. Bakanlığımız bağlı okul ve kurumlarda çalışma ortamlarındaki; toz, nem, titreşim, elektromanyetik alan ve diğer tehlike kaynaklarından tesir edecek maruziyetlere karşı ortam ölçümleri Türk Akreditasyon Kurumu´nca akredite edilmiş, bakanlığımız laboratuvarı tarafından değerlendirilmekte, bulunan uygunsuzluklar giderilmektedir. Bakanlığın denetimi altındaki her türlü kuruluşun faaliyet ve işlemleri, eğitim ortamları ve hizmet sunumunun eğitim etkinliklerinin sağlıklı, uygun ve güvenli bir ortamda gerçekleştirilebilmesini sağlamak amacıyla düzenli aralıklarla genel denetimler yapılmakta; ayrıca bu hususlarla ilgili ulaşan istek, şikayet ve yakınmalara bağlı olarak ilgili mevzuat doğrultusunda onaya bağlı denetimler gerçekleştirilmiştir.?

EĞİTİM ÇALIŞMALARI YAPILMAKTADIR

Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu da, önergeye verdiği yanıtta, ?Gençlik ve Spor Bakanlığı´na ait tesislerde 2011-2018 yılları arasında 1 kişi portatif kale direği kazası nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Düzenlenen soruşturma neticesinde ilgililer adli makamlara sevk edilmiştir. Spor tesislerinde bu gibi üzücü vakaların yaşanmaması için her türlü tedbir alınmakta, il müdürlükleri, spor federasyonları ve spor kulüpleri tarafından sporcular, antrenörler, hakemler ve diğer görevliler nezdinde gerekli bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapılmaktadır? ifadesini kullandı.

ÖNEMLİ AMA YETERLİ DEĞİL

CHP´li Özel, soru önergesine verilen yanıta ilişkin olarak, ?Muharrem Ege Öztürk kardeşimizin vefatının ardından çocuklarımızın spor tesislerinde ve okullarda yaşayabileceği kazaların en aza indirgenmesi noktasında konuyu TBMM gündemine taşımıştık. Milli Eğitim Bakanlığı´nın ilk kez 120 periyodik kontrol uzmanı görevlendirmesi önemlidir ancak yeterli değildir. Çocuklarımızın sağlığı hepimizin önceliğidir. Okullarda ve spor tesislerinde yaşanan kazaların en aza indirgenmesi gerekmektedir? ifadesini kullandı.

Haber Kaynak : Saruhanlı Kardelen Gazetesi