Başkan Bilgin'den Takdir Edilecek Davranış

Başkan Bilgin'den Bulgaristan'a Maske Yardımı

Saruhanlı Belediyesi Canlı Müzik Sezonunu Açtı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan MASKİ’ye Ziyaret

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorCHP Saruhanlı Kadın Kolları, kadın cinayetleri için toplandı!

​​​​​​​CHP Saruhanlı İlçe Kadın Kolları Başkanı Zerrin Yaralı, yazılı açıklamasında, tüm dünyada ve Türkiye’de koronavirüs ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçildiğini kaydetti.

CHP Saruhanlı İlçe Kadın Kolları Başkanı Zerrin Yaralı, yazılı açıklamasında, tüm dünyada ve Türkiye’de koronavirüs ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçildiğini kaydetti.

Korona salgını süresince en çok işçi, emekçiler, işsizler, yoksullar ve kadınların etkilenen kesimler olduğunu vurgulayarak, "Bu süreçte ne yazık ki kadına yönelik şiddet çeşitli başvuru ve yargı mekanizmalarının işletilmemesinden kaynaklı olarak daha da vahim bir noktaya geldiğini gördük."dedi.

-“Yeni infaz yasasının yarattığı tahliyeler, şiddeti artıran önemli bir unsura dönüştü"

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun açıkladığı verileri aktaran Yaralı, "Mayıs ayında 21 kadın kardeşimiz, Nisan ayında ise 20 kadın kardeşimiz erkekler tarafından katledildi. Daha birkaç gün önce Konya’da Nargül Yıldız, Muğla'da Zeynep Şenpınar, Manisa'da Gülnur kocabaş, Rize’de Rukiye Çerman ve Diyarbakır’da Nurcan Polat ve niceleri erkekler tarafından katledildi. Caydırıcı yasalar uygulanmadıkça, Erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet anlayışı değişmedikçe, kadınları güçlendirici önlemler alınmadıkça  şiddet önlenemeyecek. Katillere hak ettikleri cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır. Biz Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz.ifadelerini kullandı.

Katillerin hak ettiği cezayı alması için bütün davaların sonuna kadar takipçisi olacaklarını dile getiren  Yaralı, şunları ifade etti:

"Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar, 6284 sayılı Yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar Katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen yaşam hakkımızı savunmaya devam edeceğiz. Nafaka ile ilgili değişiklik yapmanıza izin vermeyeceğiz, 6284 sayılı yasaya dokunamayacaksınız, İstanbul Sözleşmesi'ni tartışmaya açmanıza izin vermeyeceğiz. Aile içinde çizdiğiniz o sınırda yaşamayı kabul etmeyeceğiz.

“Kadınların 'ölmek istemiyorum', 'ölmeden koruyun beni', 'beni öldürdükten sonra mı tutuklayacaksınız' çığlıklarının yükselmediği bir hayatı kuracağız! Yan yana gelerek, dayanışarak, yılmayarak, mücadele ederek kazanacağız. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz.  Bu memlekette özgür ve eşit yaşayacağımız, emeğin sömürülmediği şehirleri inşa edeceğiz. Yaşasın kadınlar, Yaşasın mücadelemiz."


Haber Kaynak : Saruhanlı Kardelen Gazetesi