Büyükşehir Maske Desteğine Devam Ediyor

Üreticinin İhtiyacına Anında Destek Verdi

Büyükşehir'den İMO'ya Maske Desteği

Vali Deniz Başkanlığında, İlimizde Covid-19 Süreci ve Alınan Tedbirler Değerlendirildi

Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorBüyükşehir’den Hassas Konuya, Hassas Davranış

Manisa Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı, vatandaşların defin işlemlerini, koronavirüs salgınına karşı gerekli tedbirleri alarak yapıyor. Bu süreçte Büyükşehir Belediyesi tarafından cenaze yıkama işlemleri tam donanımlı kıyafet, eldiv

Manisa Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı, vatandaşların defin işlemlerini, koronavirüs salgınına karşı gerekli tedbirleri alarak yapıyor. Bu süreçte Büyükşehir Belediyesi tarafından cenaze yıkama işlemleri tam donanımlı kıyafet, eldiven ve gözlük kullanarak yapılırken, defin işlemi sırasında da aynı hassasiyet gösteriliyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgınının kentte yayılmasını önlemek amacıyla bir dizi önlem aldı. Bu süreçte salgının yayılmasını önlemek amacıyla birçok tedbir alan Manisa Büyükşehir Belediyesi, hayatını kaybeden vatandaşların da cenaze işlemlerini titizlikle yürütüyor. Alınan tedbirler hakkında bilgi veren Manisa Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Dairesi Başkanı Melek Demirbaş, “Vatandaşlarımızın defin işlemlerini, koronavirüs salgınına karşı gerekli tedbirleri alarak yapıyoruz. Bu anlamda hizmet binamızın girişine dezenfektan koyduk. Bunun yanı sıra yakınlarını defin eden vatandaşlarımızın işlemlerini gerçekleştiren görevli personellerimiz eldiven ve maske ile çalışmaktadır. Defin kayıt işlemleri sırasında cenaze sahiplerinden sadece bir kişiyi içeriye ateş ölçer ile vücut sıcaklığı ölçüldükten sonra alıyoruz. Alınan tedbirlerden biri de, salgın sürecince herkesin sağlığını koruyabilmek amacıyla cenaze yakınlarını cenaze araçlarına almamak olmuştur” dedi.

Tüm Tedbirler Alındı

Alınan diğer tedbirler hakkında da bilgi veren Demirbaş, “Cenaze hastaneden alınıp kayıt işlemi yapıldıktan sonra gasilhane binamızda cenaze yıkama işlemi personellerimiz tarafından tam donanımlı kıyafet, eldiven ve gözlük kullanarak yapılmaktadır. Ayrıca cenaze yıkama işlemi sırasında da cenaze yakınları gasilhaneye alınmamaktadır. Yıkama işlemi tamamlanan cenazeler, aynı hassasiyet gösterilerek defin edilmektedir. Cenaze namazı ve defin işlemleri koronavirüs kapsamı süresince namaz saatlerinde yapılmıyor. Cenaze yakınlarının belirlediği bir vakitte, az sayıda yakının katılımı ile gerçekleşmektedir.  Mezarlıklar Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan tüm işlemler koronavirüs tedbirleri kapsamında ve dini hassasiyet azami ölçüde dikkat edilerek yapılmaktadır.  Bunun yanı sıra koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın cenaze yıkama işlemi hastanede yapılırken, defin işlemleri için cenaze Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından alınarak yapılmaktadır” dedi. Demirbaş, salgın nedeniyle iller arası ulaşımın yasaklanmasıyla birlikte seyahat izin belgesi almak şartıyla cenazelerin diğer illere nakil edildiğini ifade ederek bu yüzden eskiden memleketlerine giden cenazelerin Manisa’da defnedilmesi nedeniyle bir yoğunluk olduğunu belirtti.

Çalışmalar Hakkında Bilgi Aldı

Öte yandan Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Güzgülü de gasilhaneyi ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Mezarlıklar Dairesi Başkanı Melek Demirbaş’tan bilgi alan Başkan Vekili Güzgülü, yakınlarının cenaze işlemlerini yapmak için gasilhanede bulunan vatandaşlara da başsağlığı dileklerini iletti.

Haber Kaynak : Saruhanlı Kardelen Gazetesi