Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorAYNI ANDA İKİ DERGİDE BİRDEN YER ALDI

Wesida Medya grubu dergileri’nden Roll Life ve Devir’in son sayılarında “Hedûr / Zamanın Tesellisi “ile Aynur Doğan röportajları yer aldı.

SARUHANLI - Wesida Medya grubu dergileri’nden Roll Life ve Devir’in son sayılarında “Hedûr / Zamanın Tesellisi “ile Aynur Doğan röportajları yer aldı.

“Hedûr”  kürtçe’de bir meşgale bulmak, avunmak, zamandan teselli bulmak için kullanılan bir kelimedir. Aslında bir bakıma kendini keşfetmek,  iç huzurunu bulmak, dengelemek demektir.  İşte benim için de Hedûr albümünün yolculuğu,  yalnız olan ruhumun iç huzuru bulma arayışıdır.Yokluğun, yalnızlığın ya da belki de varlığın bir sonucu ‘’diyen Doğan Sezen Aksu, Sertap Erener ve Kardeş Türküler gibi ulusal seslerimizle iş birliği yaptığı müzikal serüveni ile ilgili de şunları söyledi:

 ‘’Bu dil ile büyüdüm ve kendimi bildim bileli kürtçe söylerim. Yaptığınız herhangi bir şey hem farklılık ve hem de beğeni duygusu yaratmışsa, bu aslında cesaretin ve yaptığınız işe olan inancınızın ürünüdür. Sadece Kürt veya Türk halklarını değil dünyada ki diğer halklara ait müzikleri de ortak ezgilerde buluşturabilmek gerçekten de inanılmaz bir duygu.Ruhsal arayışlarım deneysel arayışlarım ile bütünleşiyor. Müziğimde yeni ve farklı denemeler bazen bana taze bir nefes gibi geliyor. Doğa, coğrafya, insan içimde  birbirleriyle bağlantılı, bütünsel eşsiz bir duygu yaratıyor ve bu duygular ortak değerlerimizi içimde güçlendiriyor. Elbette yaşadığımız veya büyüdüğümüz coğrafyanın tarihi geçmişi, renkliliği, zenginliğinin çok ciddi katkıları var. Tek düze bir coğrafya değil bu, binlerce yıllık birikime sahip. İnsanların genlerine hepimizden, her kültürden, her düşünceden ve inançtan bir şeyler işlendiğini düşünenlerdenim. Bunun yanı sıra Alevi kimliğimin de etkisi büyük.’’

 

Aynur Doğan son çalışmasında 8 ezgiye yer vermiş. Roll Life ve Devir tüm Türkiye’de seçkin kitabevlerinden ve dijital platformlardan temin edilebiliniyor.