Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor2020 Yılı Sera Kurulumları Gördes İlçesinde Devam Ediyor

Üretimi geliştirmek ve üreticinin gelirlerini arttırmak amacıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği, yüzde 75 hibe destekli sera projesinde 2020 yılı sera kurulumu çalışmaları konstrüksiyon montajı ile devam ediyor.

SARUHANLI - Üretimi geliştirmek ve üreticinin gelirlerini arttırmak amacıyla Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği, yüzde 75 hibe destekli sera projesinde 2020 yılı sera kurulumu çalışmaları konstrüksiyon montajı ile devam ediyor. Gördes, Demirci ve Köprübaşı ilçelerinde temel ankraj yapımı tamamlanan 42 adet seranın konstrüksiyon montajı Gördes ilçesi Kuşluk ve Salur mahallelerinde devam ediyor. Örtü naylonlarının da montajı yapılarak en kısa sürede üreticilere seraların teslim edilmesi planlanıyor.

Tarım ve hayvancılığın gelişimine katkıda bulunmak için giriştiği hamlelerle üreticilerin yüzünü güldüren Manisa Büyükşehir Belediyesi, kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlara gelir sağlamak amacıyla hayata geçirdiği, Örtü Altı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi (Sera) Projesine, 2020 yılında da devam ediyor. 2020 yılında, 103 adet sera kurulumu gerçekleştirecek olan Manisa Büyükşehir Belediyesi, bu desteğiyle hem üretimi geliştirecek, hem de üreticinin gelirlerini arttıracak. Bu kapsamda Gördes ilçesinde 2020 yılı sera kurulu başlamış olup, seraların en kısa sürede üreticilere teslim edilmesi planlanıyor.

Teknik Bilgiyi Daire Başkanı Verdi

Kurulumu yapılacak seralar hakkında teknik bilgi veren Manisa Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yılmaz Usta, “Gördes ilçemizde 21 adet sera kurulumu gerçekleştireceğiz. Demirci’de, 15 Köprübaşı’nda 7 adet seranın montajı ile çalışmalar devam edecektir.  Proje kapsamında Kırkağaç ilçesinde de kurulacak olan 25 adet sera için temel ankraj çalışmaları başlatılmıştır. Öte yandan kurulumu yapılacak olan seralar 400 m2, 36 ay dayanımlı örtü naylonlu, 4,2 metre tepe yüksekliğine sahip ve her iki yanda manuel sarma redüktörlü havalandırma olacak şekilde kurulumu tamamlanacaktır. Daire başkanlığımız olarak 100 adet sera kurulumları devam ederken, 4. etap olarak planlanan yeni 103 adet sera projesi için çiftçilerimizin başvuruları toplanmaktadır. Projeden faydalanmak isteyen çiftçilerimiz ilçelerde şube müdürlüklerimizden veya daire başkanlığımızdan bilgi alabilirler. Belediyemiz olarak %75 hibe desteği verdiğimiz seraların %25’i üretici katkı payı olarak alınmaktadır. Katkı paylarını üreticiler 2 taksit olarak ödeyeceklerdir. En kısa zamanda seraların anahtar teslimi tamamlanarak üreticilere teslim edilip üretime başlanması planlanmaktadır” dedi.

Büyükşehir’den 423 Adet Sera Desteği

Bugüne kadar Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilere sağladığı sera desteği hakkında da bilgi veren Usta, “2016 yılında başladığımız  örtü altı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi projesi kapsamında, bu güne kadar 220 adet sera tamamlanarak üreticilere teslim edilmiştir.2020 yılı içerisinde de yapımı devam eden 103 adet sera teslim edilmesi yanında 4. Etap 100 sera yapımı için çalışmalar başlatılmıştır. Başvuru süreci devam eden çalışmada, yerinde kontrol ve değerlendirme sonrasında ihale yapılması planlanmıştır. Yeni çalışma ile birlikte toplamda 420 adet sera Manisa ili üreticilerine kazandırılmış olacaktır” dedi.


Haber Kaynak : Saruhanlı Kardelen Gazetesi